Vekalet ilişkisi içinde alacakların zaman aşımı süresi kaç yıldır?

Vekalet ilişkisi içinde alacakların zaman aşımı süresi kaç yıldır? Vekalet ilişkisi içinde alacakların zaman aşımı süresi kaç yıldır?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Bizim bir ev yerimiz ve içinde müstakil ev vardı. Devlet istimlak etti. Babam istimlak edilen yerle ilgili olarak “Paramı alabilir” diye güvendiği birine vekalet vermiş. Bu kişiyi nasıl bulabilirim, hangi yolu izlemeliyim?' sorusunu yanıtladı. 

Posta köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında bir okuyucusunun 'Bizim bir ev yerimiz ve içinde müstakil ev vardı. Devlet istimlak etti. Babam istimlak edilen yerle ilgili olarak “Paramı alabilir” diye güvendiği birine vekalet vermiş. Bu kişiyi nasıl bulabilirim, hangi yolu izlemeliyim?' sorusuna cevap verdi. İşte Tamer Heper'in yazısı...

Bizim bir ev yerimiz ve içinde müstakil ev vardı. Devlet istimlak etti. Ben 14 yaşındaydım. Bir de abim var. Babam çobanlık yapıyordu ama bizimle ilgilenmiyordu. O yaşlarda babamın yanından ayrılıp istikbalim için çalışmaya başladım. Sonradan öğrendiğime göre babam istimlak edilen yerle ilgili olarak “Paramı alabilir” diye güvendiği birine vekalet vermiş. Tabii ki bu noter tasdikli. Şimdi babam vefat etti. Vekalet alan kişinin de vefat ettiğini duydum. Ben onu tanımıyorum. Abim öyle söylüyor. Bu kişiyi nasıl bulabilirim, hangi yolu izlemeliyim? ● Ç.C.

Konu okuyucum için elbette önemli ancak baba vefat etmiş, vekil de vefat etmiş. Şimdi vekilin mirasçılarını bulması gerekiyor. İyi ama vekilin okuyucumun babasına vekaleten aldığı paraları iade etmediğini nereden bileceğiz? Bu bir. İkincisi, vekil edilmiş olan kişinin paraların tahsilatını yaptığını nereden bileceğiz? Üçüncüsü, vekalet ilişkisi içinde alacakların zamanaşımı süresi beş yıldır. Beş yıldan fazla zaman geçtiği durumlarda bırakın mirasçıları bulmayı vekilin kendisini bulsanız iş zora girecek.

★ ★ ★ ★ ★

Şimdi bu şartlarda yani çok bilinmeyenli bir denklem içinde ölen vekilin mirasçılarını bulsanız bile bu bir işe yarayacak mı? Görünen o ki yaramayacak. Şimdi bu ana kadar anlattıklarım biliyorum moral bozucu. Peki bundan sonra söyleyeceklerim bir işe yarayacak mı? Sanmam, zira böyle birilerini bulmak için belli bir sistem yok. Vekalet elinizde yok. Hangi noterden hangi tarihte verilmiş belli değil. Böyle bir durumda hangi vekilin hangi mirasçılarını hangi yolla arayacağınızı söyleyemiyorum ama anlattığım gibi bulsanız bile sonuç almanız biraz ihtimal dışı.