Tamer Heper yazıları

Tamer Heper yazıları

Posta yazarı Tamer Heper, 'Müstakil binamın bahçe hizasına yaklaşık 1x2 ebadında bir ahşap balkon yaptım. Site dışında birinin şikayeti üzerine belediye ekipleri geldi, sözlü olarak yıkmamı söyledi. Ben de yıktım. Bunu tekrar nasıl yaparım?' sorusunu yanıtladı.

Kira süresi nasıl belirlenir?

Posta yazarı Tamer Heper, '2015’te evimi kiraya verdim. Başka gelirim yok. İlgili belediye tarafıma geriye dönük Emlak Vergisi borcu ve faizi düzenlemiş. Bu durum normal mi, değilse ne yapabilirim?' sorusunu yanıtladı.

Vekaletle ev satılır mı?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Beş katlı bir ev yapmıştım. Bu arada küçük oğluma, damadım banka kredisi kullanarak 50 bin TL verdi. Oğlum da 30 bin TL kredi çekmiş. Şimdi bu paraları ödemezsek evi satmakla tehdit ediyor. Bunu vekaleten yapabilir mi?' sorusunu yanıtladı.

Apartman yöneticisi harcama yaparken nelere dikkat etmeli?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Kat malikleri kurulu kararı olmadan harcama yapmış olan yönetici, genel kurulda ibra olduktan sonra hâlâ sorumlu tutulabilir mi? Bu harcamalar için onay almış kabul edilir mi?' sorusunu yanıtladı.

Vasiyetname bozulabilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Annem vefat etti. Biz altı kardeşiz. Annem vasiyet etmiş ve tüm mal varlığını ölene kadar bana, öldükten sonra da kardeşime bırakmış. Bu vasiyetname bozulabilir mi?' sorusunu yanıtladı.

Kiralık evdeki demirbaş arızası kime aittir?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Kirada oturduğumuz evin termosifonu su kaçırıyor. Mal sahibine durumu söylediğimizde, ‘siz 7 sene önce girerken ben size sağlam teslim etmiştim, ben termosifon falan alamam’ diyor. Bu durumda biz nasıl bir hukuki yol takip edebiliriz? ' sorusunu yanıtladı.

Miras hukuku emekli maaşına tatbik edilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Miras hukuku emekli maaşına tatbik edilir mi? Ölümümden sonra maaşımın hayır kurumlarına ödenmesi istenebilir mi?' sorusunu yanıtladı.

Tek tapu nasıl bölünür?

Posta yazarı Tamer Heper, '20 yıl önce vefat eden babamdan kalma bir yer vardı. Öğrendik ki tapusu yok. Bize ait olan yer 8 dönüm ama tek tapu üzerinde görünüyor 20 dönüm olarak. Sahibi belli. Burayı onların rızasıyla ayırıp üzerimize tapu çıkartabilir miyiz?' sorusunu yanıtladı.

Eşe vekaletname vererek denetçilik sağlanabilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Eşe vekaletname vererek ya da dairede hissedar yapılarak denetçilik sağlanabilir mi?' sorusunu yanıtladı.

Ölen kardeşin mirası kime kalır?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Annemler yedi kardeş, altısı vefat etti. Vefat edenlerden birinin eşi ve çocuğu da yoktu. Bir miktar malvarlığı var. Bu durumda miras sadece hayatta olan anneme mi kalır, yoksa önce ölen kardeşlerin çocuklarına da düşer mi?' sorusunu yanıtladı.

Devredilmiş gayrimenkul geri alınır mı?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Babaanneme biz bakıyoruz. Adına kayıtlı bir evi, anneme verdi. Babaannem ölünce, amcalarım ve halalarım, "Kandırmışlar, elinden tapuyu almışlar” dediler. Şimdi eve keşif gidecek. Sonuç ne olur?' sorusunu yanıtladı.

Gayrimenkul devrinde harç ödenir mi?

Posta yazarı Tamer Heper bir okuyucusunun 'Babam miras payı olarak gayrimenkulünü bana devretmek istiyor. Bunun için harç ödenmesi gerekiyor mu? ' sorusunu yanıtladı.

Aidatını ödemeyen emeklinin maaşına haciz konur mu?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Aidatını ödemeyenlerin listesini apartmanın ilan panosuna asabilir miyiz? Aidatını ödemeyen emekli kat malikinin emekli maaşına haciz koyabilir miyiz?' sorusunu yanıtladı.

Tek başına bir hissedar binanın tamamını satabilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Babamlar 4 kardeş. Biri vefat etti hissesi bizde. Diğer kardeşler Amerika’ya yerleşmişler ve iletişimi kesmişler, ulaşamıyoruz. Babam buradaki taşınmazların 30 seneden fazla vergilerini ödüyor. Fakat satamıyoruz. Nasıl bir yol izlemeliyiz? ' sorusunu yanıtladı.

Müteahhit aynı daireyi iki kişiye satarsa ne olur?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Müteahhit, aldığım yapıyı başkasına devretti. O inşaatı sürdürdü ama dairemi vermedi. Eski müteahhit dairemi bir başkasına satmış. Hakim dosyanın asliye hukuk mahkemesine gönderilmesine karar verdi. Bu benim zararıma mı olur?' sorusunu yanıtladı.

Tamer Heper'den icra takipleri için erteleme süresi önerisi!

Posta gazetesi yazarı Tamer Heper bugünkü yazısında koronavirüs için alınan ekonomik önlemleri kaleme aldı. İşte Tamer Heper'in o yazısı...

Tamer Heper: Miras taksim sözleşmesi yazılı olmalıdır!

Tamer Heper'in miras taksimiyle ilgili Posta Gazetesi'ndeki yazısında "miras taksim sözleşmesi yazılı olmalıdır" açıklamasında bulundu. İşte Tamer Heper'in Posta Gazetesi'ndeki köşe yazısının detayları şöyle;

Tamer Heper: Yakıt bedeli ortak giderdir!

Posta gazetesi Hukuk köşesi yazarı Tamer Heper bugün ki yazısında okuyucusunun kalorifer, bazı bloklarda kullanılmak istenmediği takdirde bu bloklara ait yakıt parası yinede alınıyor mu sorusunu yanıtladı.

Tamer Heper: 30 yıl uzun zaman!

Ailemize mirastan kalan daireyi satıp başka bir daire aldık. Aradaki fiyat farkını ödedim. Yeni daire aile bireylerinden 2 kişi üzerine yapıldı. Bu durumda üçüncü kişinin payı ne oluyor? Sorularını Tamer Heper yanıtlıyor.

Tamer Heper: Mirastan bertaraf etmek için iki türlü işlem vardır!

Posta Gazetesi Ekonomi sayfası köşeyazarı Tamer Heper bugün ki köşe yazısında ikinci eş için olan mirasın bertaraf edilebilmesi ile ilgili okuyucudan gelen soruyu cevapladı. Tamer Heper'in miras ile ilgili köşe yazısı;

Tamer Heper: Karar olmadan girmeyin!

Posta gazetesi Ekonomi sayfası köşe yazarı Tamer Heper, bugün ki köşe yazısında bir okuyucunun kira ile ilgili sorusuna yanıt verdi. Tamer Heper'in cevapladığı köşe yazısı;

Tamer Heper: Yönetim kurulunun sorumlulukları var!

Kooperatiften bir daire satın aldım. Yönetim kurulu kooperatifi terk edip kaçtı. Şimdi kooperatif bize borç çıkarıyor. Bunun bir müeyyidesi yok mu? Sorusunu Tamer Heper yanıtlıyor.

Tamer Heper'in apartman yöneticileri hakkındaki yazısı!

Hukukla ilgili tüm soruları yanıtlayan Tamer Heper bugün Posta Gazetesi'nde apartman yöneticisinin nasıl seçileceğini ve apartman yöneticisinin değişkliği durumunda ne yapılması gerektiği hakkındaki soruyu yanıtladı...

Tamer Heper: Hisseli arsaya haciz konulabilir!

Posta Gazetesi yazarı olan Tamer Heper, " Borç için hisseli arsaya haciz konulabilir mi? " sorusuna, "Evet hisseli arsaya haciz konulabilir. " şeklinde yanıt verdi...

Tamer Heper: Kooperatife artık ortak oldun iddiası otomatik işlemez!

Posta Gazetesi Yazarı Tamer Heper bugünkü yazısında bir okuru tarafından sorulan kooperatif ortaklığı devralınmadan ikinci el olarak alınan dairenin kooperatif aidatı ödenmesi mümkün mü? sorusunu yanıtlıyor..

Tamer Heper: Kooperatif aidatı kooperatif ortaklarının ödeyeceği paradır!

Posta Gazetesi Yazarı Tamer Heper bugünkü yazısında bir okuru tarafından sorulan kooperatif ortağı olmadan da kooperatif ortaklık aidatı ödemek zorunlu mu sorusunu yanıtlıyor. İşte o soru ve Tamer Heper'in cevabı..

Tamer Heper: Ev taahhüdü alınmış yazılı belge yoksa sorun olur!

Posta'dan Tamer Heper: Parayı veren ölmüş, mirasçılar ölmüş, konuşmalara muhatap olanlar ölmüş, para verilmiş ama elde makbuz falan yok. Ev taahhüdü alınmış yazılı belge yok..

Tamer Heper:Kooperatif ortaklığından ayrılırsanız aidat ödemezsiniz!

Tamer Heper Posta Gazetesi'ndeki bugünki yazısında Kooperatiften tapu alındıktan sonraki aidat ödemelerinden bahsetti...

Tamer Heper yazıları

Tamer Heper yazıları Tamer Heper yazıları

Posta köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında bir okuyucusunun 'Müstakil binamın bahçe hizasına yaklaşık 1x2 ebadında bir ahşap balkon yaptım. Site dışında birinin şikayeti üzerine belediye ekipleri geldi, sözlü olarak yıkmamı söyledi. Ben de yıktım. Bunu tekrar nasıl yaparım?' sorusuna cevap verdi. İşte Tamer Heper'in yazısı...

Müstakil binamın bahçe hizasına yaklaşık 1x2 ebadında bir ahşap balkon yaptım. Site dışında birinin şikayeti üzerine belediye ekipleri geldi, sözlü olarak yıkmamı söyledi. Ben de yıktım. Bunu tekrar nasıl yaparım?

K.E.

*****

Bir binaya proje dışı ilavelerin yapılmasına karşı olduğumu her zaman yazılarımda ifade ederim. Okuyucum balkonun yıkılmadan önceki resmini de göndermiş. Bayağı da güzelmiş, kış bahçesi gibi ama yine de mevzuata aykırı. Peki böyle her mevzuata aykırı ilave hemen belediyenin elemanlarının gelip bakması ile yıkılır...