08 / 08 / 2022

Vergi yapılandırması için son 8 gün!

Vergi yapılandırması için son 8 gün!

Habertürk Gazetesi köşe yazarı olan Rahmi Ak bugünkü yazısında vergi yapılandırmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Vergi yapılandırmasından yararlanmak için 31 Mayıs son gün.Büyük vergi yapılandırmasından yararlanmak için 31 Mayıs son gün. Bakanlar kurulu'nun bir kez daha uzatma hakkı yok. Yeni yapılandırma kanunu ise sadece 30 Haziran 2016 ile 31 Mart 2017 dönemlerini içeriyor


Vergi borcunu yapılandıran (6736 sayılı yasa ile çıkarılan büyük vergi yapılandırması) vatandaşlar 8 gün sonra eğer ilk 2 taksidini yatırmaz ise yapılandırmadan kaynaklı tüm haklarını kaybedecek. Bir çok vatandaşın yanlış bildiği şey ise son olarak gündeme gelen ve 15 Temmuz sonrası oluşan mağduruyetleri gidermek amacıyla çıkarılan son yapılandırma kanunundan önceki yapılandırmaya başvuran kişilerin yararlanamayacağı gerçeği.


19 Ağustos 2016'da çıkarılan ve başta kesinlişmiş borçlar, uzlaşma ve mahkeme aşamasındaki borçlar ve matrah artırımı ve taksit olmak üzere vatandaşlara önemli haklar sağlayan kanunda ilk taksidi ödeme süresi 30 Kasım 2016'da sona ermiş ancak bu süreyi kaçıranlara kanunla son bir hak daha verilmişti. O süre de şimdi 31 Mayıs'ta sona eriyor.


Vatandaşları uyaran İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bekir Bayrakdar kanuna göre ilk 2 taksidin bozulmaması gerektiğini hatırlatarak "Eğer bu ilk 2 taksidi öderseniz daha sonraki taksitlerden aynı yıl içinde 2 taksit atlatılabiliyordu. Yapılandırmadan faydalanan mükelleflerimizden bazıları birinci taksidi ödedi ancak ikiniciyi ödemediler veya ikisini birden ödemeyen var. Ödeme yapamayan vatandaşlara 6770 sayılı yasa ile 31 Mayıs 2017'ye kadar son bir hak verildi. 31 Mayıs'a kadar ilk 2 taksit ödenmediği takdirde vatandaşlar yapılandırma haklarından faydanamayacak. Üstelik vegri dairesi cebri tahsilat işlemlerine başlayacak" diye konuştu.


YANLIŞ BİLİNİYOR


Yapılandırma ile örneğin 100 bin lira anapara 100 bin lira vergi ziyaı cezası ve 300 bin lira faiz borcu olanların kanundan yararlandığı zaman 100 bin lira vergi ziyaı siliniyor. 300 bin lira faiz yerine ÜFE ile faiz ise 100 bine düşüyor ve 18 taksitte ödeme hakkı bulunuyor. 31 Mayıs'a kadar ödeme olmadığı zaman borç 500 bine çıkacak. Taksit imkanı da ortadan kalkacak. Üstelik sonra çıkarılan ve halen Cumhurbaşkanlığı'nda bulunan son yapılandırma kanunu da bu vatandaşları kapsamıyor. Çünkü yeni kanun sadece kesinleşmiş borçları içermesinni yanı sıra 15 Temmuzdan sonra ortaya çıkan şartlardan etkilenenler için 30 Haziran 2016 ve 31 Mart 2017 tarihlerindeki edenemeyen borçları içeriyor. Üstelik önceki yapılandırmaya başvuranlar bu yeni yapılandırmaya başvuramıyor.
Rahmi AK/Habertürk