07 / 07 / 2022

Veysel Eroğlu Balıkesir'de temel atma törenine katıldı!

Veysel Eroğlu Balıkesir'de temel atma törenine katıldı!

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Hükümet olarak Balıkesir'e geçen yıl sonuna kadar 23 milyar liralık yatırım yaptık." dedi.Eroğlu, Balya Belediyesi önünde gerçekleştirilen DSİ Tesisi Temel Atma Töreni ile Orman Köylülerine Kullandırılan Gelir Getirici Tür ve Orköy Kredi Sertifikaları Dağıtımı Töreni'ne katılmasının ardından Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı'yı makamında ziyaret etti.


Valilik şeref defterini imzalayan Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, kente müjdelerle geldiğini söyledi.


Kente sık sık geldiğini ve Balıkesir'e yatırım yapmanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren Eroğlu, "Şimdiye kadar Balıkesir'e 106 müjde verdik. Bunların toplam bedeli 1 milyar 250 milyon lira. Bugün de 223 milyon liralık 29 müjde getirdik. Heybemiz dolu geldik. Topladığımız zaman 135 müjde yapar. Toplam miktar da 1 milyar 430 milyon lira. Bu, gerçekten çok önemli. Bugün getirdiğimiz 29 müjdenin 21'i DSİ, 7'si Orman Genel Müdürlüğü, biri de Meteoroloji Genel Müdürlüğüne ait." diye konuştu.


Eroğlu, bugün verilen müjdelerle 61 bin 720 dekar arazinin modern sulama sistemiyle sulanacağını belirterek, şöyle devam etti:


"Gönen Geyikli Barajı'nın temelini ağustos ayında atacağız. Gönen'de Koçbayır ve Konaklar Barajı ile Sındırgı'daki Yusufcan Barajı da ağustosta ihale edilecek. Susurluk'ta Ümiteli Göleti, haziranda ihale edilecek. Altıeylül'de Bahçedere Göleti'nin mayısta sulaması yapılacak. Altıeylül'de Bayat Şehit Aydın Nazillioğlu Baraj Sulaması'nın da mayısta ihalesi yapılacak. Altıeylül'de Sarıalan Dallımandıra Göleti, Balya Değirmendere Barajı, Balya Dereköy Barajı sulamalarının bir kısmının temelini attık." 


- "2017'de orman teşkilatı en çok yatırımı burada yapıyor"


Orman Genel Müdürlüğünün de 7 önemli müjdesi olduğuna dikkati çeken Eroğlu, şunları kaydetti:


"Burada Orköy kredilerini artıracağız ve 5 bin köye 5 bin gelir getirici orman projesi kapsamında, 36 köyde bu yıl 51 bin 217 ceviz, badem, fıstık çamı gibi türler dikilecek. Bugün Balya'da hane başına 50'şer adet fıstık çamı verdik. Balıkesir'in Bandırma ilçesi Emre Mahallesi'ne de gelir getirici ceviz dağıtacağız. Bandırma Şirinçavuş'ta zeytin dağıtacağız. Mesela biz zeytini aşılıyoruz en yakın mahalledeki vatandaşa parselliyoruz, kaçar zeytin düşmüşse parselleyip kura çekip dağıtıyoruz. Bunu da özellikle vurgulamak istiyoruz. 2017'de orman teşkilatı en çok yatırımı burada yapıyor."


- "Balıkesir, kıyıda, köşede kalmış bir ildi"


Eroğlu, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün kente 4 otomatik ölçüm istasyonu kuracağını belirterek, konuşması şöyle tamamladı:


"Edremit, Altınoluk, Havran ve Sındırgı ilçelerine otomatik ölçüm istasyonları kurulacak. Geçen temmuz ayında Balıkesir'e geldiğimde de müjdeler vermiştim. Verdiğim 106 müjdenin 55'i şu anda yapılmış durumda. Kalan müjdelerin, işleri devam ediyor. İnşallah bunları bitireceğiz. Balıkesir, kıyıda, köşede kalmış bir ildi ve içme suyu bile yoktu. Çoğu iş, temeli atılmış bekliyordu. Hükümet olarak Balıkesir'e geçen yıl sonuna kadar 23 milyar liralık yatırım yaptık. İlk sırada, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, onun arkasındayız biz Balıkesir'de yatırım konusunda ikinci sırasındayız. Balıkesir'e su getirdik, 13 baraj ve 9 gölet inşa ettik. Böylece 537 bin 765 dekar araziyi suladık. Her yıl çiftçinin cebine ilave 364 milyon lira gelir getirdik. Bu arada 29 dereyi ıslah ettik, 97 milyon fidanı toprakla buluşturduk ve 6 bal ormanı, 33 meteorolojik istasyon kurduk. Daha yapılacak çok işimiz var. Marmara Gelişim Projesi kapsamında, Balıkesir'e 2019'a kadar çok değerli yatırımlar yapılacak."


AA