Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu'ndan imar planı tepkisi!

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu'ndan imar planı tepkisi!


Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan askıya çıkarılan 'Yenişehir' denilen 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planlarına itiraz etti. 


Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan askıya çıkarılan 'Yenişehir' denilen 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planlarına itiraz etti. 

Ataşehir'deki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde toplanan Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, "ÇED olumlu kararına yönelik binlerin, on binlerin itirazını bir kalemde reddeden asli görevi kamu yararını gözetmek olan Bakanlık, ayrıcalıklı bir kesimi zengin edecek yeni bir aşamayı ilan ediyor!" açıklamasında bulundu. Sözcü'de yer alan habere göre; itiraz dilekçeleri sunulduktan sonra yapılan açıklamada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Yenişehir Projesi için var gücüyle çalışmalarını sürdürdüğü ifade edilerek, şunlara değinildi: 

- ÇED olumlu kararına yönelik binlerin, on binlerin itirazını bir kalemde reddeden asli görevi kamu yararını gözetmek olan Bakanlık, Kanalı Projesinde yeni bir aşamayı ilan ediyor!

“İTİRAZLARA YANIT VERİLMEDEN İMAR PLANLARI ONAYLANIYOR”

Bakanlığın, 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı değişikliğine yönelik itirazlarına cevap verilmeden, üç etap halinde nazım ve uygulama imar planlarının onaylanmasına tepki gösterilen açıklamada şunlar kaydedildi:

- Bakanlık; Yenişehir adını verdiği bu talan projesi ile Sazlıdere Su Havzasından Karadeniz'e uzanan köylerin, tarım alanlarının, meraların, ormanların üzerine lojistik tesisler, turizm alanları, ticaret alanları, fuar alanları, konut alanları ve Karadeniz kıyısına milyonlarca metrekare dolgu alanı planlıyor.

“KÖYLÜLERİN TAPULARINA 18. MADDE EKLENDİ”

Kanal İstanbul projesi planlarının henüz askıdan inmeden köylülerin tapularına “3194 Sayılı İmar Kanununun 18. Maddesi” beyanlarının eklendiği dile getirilerek, şöyle denildi: 

- Köylüler teker teker e-devlet tapu sorgulama sistemi yoluyla bu beyanlarla karşılaşıyor. Bu beyanlar açıkça formaliteden ibaret göstermelik planlama sürecini plana itiraz yollarının tamamen yok sayıldığını, köylünün yaşamını ve İstanbul'un kalan son tarım alanlarının, meraların, hayvanların zerre önemsenmediğini bir kez daha ifşa ediyor.

“BU PLANLAR İÇİNDE HALKA YER YOK”

Açıklamada, bu planların arasında, “Sazlıdere Barajı yok, köyler yok, tarım alanları, meralar, ormanlar yok. “Yenişehir” dedikleri yerde köylülere, yoksullara, işçilere, emekçilere yani halka yer yok!” denilerek, “Bu plan ile İstanbul'un tarım alanlarının, su havzalarının, ormanlarının, köylerinin yerini “nitelikli insanlar” için turizm projeleri, oteller, avmler, konut siteleri, rezidanslar alsın istiyorlar” diye konuşuldu. 

Açıklama, “Bilim insanları İstanbul'da 1 milyon konutun güvenli olmadığını, 100 bini aşkın konutun ise olası depremde yıkılabileceğini öngörüyor” denilerek sona erdi. 

Kanal İstanbul güzergahında 367 heyelan alanı tespit edildi!

Murat Kurum'dan Kanal İstanbul açıklaması!