08 / 08 / 2022

Yabancı turist sayısı yüzde 9 arttı!

Yabancı turist sayısı yüzde 9 arttı!

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik: "2015 yılının ilk rakamları, son dönemdeki çevresel faktörlerin Türk turizm sektörünü zora sokacağına ilişkin açıklamaların asılsız olduğunu bir kez de verilerle ortaya koydu" dedi.Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, turizmde yılın ilk ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9'luk bir artışın gerçekleştiğini belirterek, "2015 yılının ilk rakamları, son dönemdeki çevresel faktörlerin Türk turizm sektörünü zora sokacağına ilişkin açıklamaların asılsız olduğunu bir kez de verilerle ortaya koydu" ifadesini kullandı.


Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamada, küresel ve bölgesel sıkıntılara rağmen Türk turizm sektörünün, 2015'in ilk ayını artışla tamamladığı kaydedildi.


Açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanı Çelik'in konuya ilişkin değerlendirmesine yer verildi.


Bakan Çelik, bir dünya markası olma yolunda basamakları hızla çıkan Türk turizminde, her yıl bir öncekine göre yabancı ziyaretçi sayısında ve kalitesinde artış yaşandığını vurguladı.


Ömer Çelik, "2015 yılının ilk rakamları, son dönemde çevresel faktörlerin Türk turizm sektörünü zora sokacağına ilişkin açıklamaların asılsız olduğunu bir kez de verilerle ortaya koydu, inancımız odur ki yıl boyu bu artış kendini katlayarak sürecek" değerlendirmesinde bulundu.


Bakan Çelik, şu bilgileri verdi:


"Yılın ilk ayında yabancı ziyaretçi sayısında 2014'ün aynı dönemine göre yüzde 9'luk bir artış gerçekleşti. Geçen yıl ocak ayında 1 milyon 146 bin 815 olan yabancı ziyaretçi sayısı, bu yılın ocak ayında 1 milyon 250 bin 941'e ulaştı. 2015 ocakta ülkemize en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında ise zirvede 115 bin 993 kişiyle Almanya var. Gürcistan 108 bin 47 kişiyle ikinci, Bulgaristan ise 99 bin 57 kişiyle üçüncü sırada. Türkiye’ye gelen ziyaretçilerin en çok ziyaret ettiği iller sıralamasında ise tüm zamanların ve her iklimin değişmez destinasyonu İstanbul ilk sırada. Ocak ayında İstanbul’a gelen ziyaretçi sayısı 692 bin 401. Sıralamada, 151 bin 395 ziyaretçiyle Edirne, 108 bin 753 ziyaretçiyle de Artvin İstanbul'u takip ediyor."


Çelik, Türkiye'nin klasik, kalıplaşmış turizm anlayışını geride bırakarak, alternatif turizmde de cazibe merkezi olduğunu belirterek, belirli sezonlarla değil, her sezon yüksek doluluk oranını yakalaması için ufuklarını açık tuttuklarını kaydetti.


Ömer Çelik, "Potansiyelimiz doğrultusunda, sektördeki mevcut çalışmalarımızı daha da güçlendirerek, yeni projelerle başarımızı katlamayı planlıyoruz" görüşünü dile getirdi.


AA