Yabancılar Türkiye'de gayrimenkul yatırımlarını artırdı!

Yabancılar Türkiye'de gayrimenkul yatırımlarını artırdı!


EVA Gayrimenkul Değerleme, yabancıların son iki yılda Türkiye’deki gayrimenkul yatırımlarını analiz etti. 2020 yılı ilk çeyreğinde yabancıya konut satışında, bir önceki yıla oranla yüzde 13,8’lik bir artış yaşandı...


EVA Gayrimenkul Değerleme, yabancıların son iki yılda Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul yatırımlarını inceledi.  

İncelemeye göre; bütün gayrimenkul cinsinden yatırımlara bakıldığında toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü sıralamasında Ürdün, Türkiye'yi tercih eden ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor. TÜİK tarafından açıklanan yabancıya konut satış verilerine bakıldığında, 2020 yılı ilk çeyreğinde yabancıya konut satışında, bir önceki yıla oranla yüzde 13,8’lik bir artış yaşandı. Ülke uyruklarına göre 2020 yılı 1. çeyreğinde en çok konut satışı İran vatandaşlarına gerçekleştirildi.

Tapu yabancı işler daire başkanlığı verilerine göre; 2019 yılı 1. çeyreğinde 1 milyon 898 bin 694 metrekare olan yabancıların gayrimenkul edinimleri 2020 yılı aynı döneminde 3 milyon 035 bin 199 metrekare olarak kaydedildi. 

Konut satışı özelinde incelendiğinde ise, TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; adet bazında, 2020 1. çeyrek sonu itibariyle Türkiye genelinde, toplam 10 bin 948 adet konut satışı gerçekleştirildi. Bu rakamla, 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 13,8’lik bir artış meydana geldi. Yabancılara satılan konutların toplam konut satışları içindeki oranı 2019’ yılı 1. çeyrek döneminde yüzde 3,8 iken bu oran 2020 yılı aynı döneminde yüzde 3,2’ye düştü.

GAYRİMENKULDE ÜRDÜN, KONUTTA İRAN İLK SIRADA

2020 yılı 1. çeyrek döneminde, yabancıların Türkiye genelindeki toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında tüm gayrimenkul yatırımlarına bakıldığında, ilk sırada Ürdün bulunuyor. Bu kategoride bir önceki yılın birincisi Suudi Arabistan’ın yerini alan Ürdün’nden sonra sırasıyla Filistin, Suudi Arabistan, Dominika, Irak, Katar, Afganistan, Mısır, İran ve Amerika Birleşik Devletleri geliyor.

Yabancılar Türkiye

2020 yılı 1. çeyrek döneminde Türkiye genelinde yabancılara yapılan toplam konut satış adetinde ise İran ilk sırada yer alıyor. İran’ı, Irak, Rusya Federasyonu, Afganistan, Filistin, Yemen, Azerbaycan, Almanya, Libya ve Çin takip ediyor.

YATIRIMDA İSTANBUL, MANİSA, KONYA İLK ÜÇTE 

Tüm gayrimenkul cinsinden en çok tercih edilen iller özelinde alımlara baktığımızda ise toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında 2020 yılı ilk çeyreğinde yabancıların gayrimenkul yatırımlarında en çok tercih ettiği il Konya olurken, Konya ilini sırası ile Manisa, İstanbul, Antalya, Edirne, Sakarya, Denizli, Muğla, Aksaray ve Bursa izledi. 

Yabancılar Türkiye

Yabancılar en çok bu şehirlerden ev aldı!

Koronavirüs gayrimenkul sektörünü nasıl etkileyecek?

Karantina sonrası gayrimenkul sektörü!