Yabancılara konut satıldı, piyasa canlandı!

Yabancılara konut satıldı, piyasa canlandı! Yabancılara konut satıldı, piyasa canlandı!

Son yıllarda Türk gayrimenkul sektörü yurtdışına satışta hedeflere ulaştı. Yabancıların kârı kur farkıyla artarken, bu yıl 135 bin dolar konut tapusuna ödendi.


Türkiye’nin ilk çeyrekte yabancıya sattığı konut sayısı 9 bin 618’e yükseldi. Yabancı yatırımcılar konut başına yükselen kurların da etkisiyle bu yıl sadece 135 bin dolar ödedi. Rakamlara göre aynı konut için yabancıların geçen yıl ödediği fiyat 148 bin dolardı. Karar Gazetesi'nde yer alan habere göre;  Nevita International Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, piyasadaki hareketliliğin artmasıyla bu rakamların yeniden eski seviyelerine ulaşabileceğini dile getirdi. Akbal, son dönemdebaşaltılan düzenlemelerin sektörde olumlu yansıyacağını belirtti. Akbal, şunları söyledi:

 “TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, yılın ilk çeyreğinde yabancıya konut satışında 2018’in aynı dönemine göre yüzde 81,5’lik bir artış yaşandı. Sadece 3 aylık süreçte 10 bine yakın konutun satışı gerçekleşti. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı döneminde sadece 5 bin 298 adet olarak açıklanmıştı. Bu da aslında bu trendin tüm canlılığıyla devam ettiğinin belirtisi oldu. Yıl boyunca yabancılara 50 bin konut satılacağını, ortalama satış rakamının da 150 bin dolar olacağını düşünüyoruz. Yani 2019 yılında yabancıya konut satışından Türkiye’nin gelirinin 7,5 milyar doları bulmasını bekliyoruz.” 

Özellikle vatandaşlık düzenlemesi ve Türk Lirası’ndaki değer kaybının ardından yurt dışından ciddi ilgi görmeye başlayan Türk Gayrimenkul Sektörü, iç piyasada yaşanan krizi yabancıya satışla çözecek. Konut satışlarında yaşanan düşüş, sürekli artan stoklar ve lüks konutlarda oluşan arz fazlası için yabancı müşteriyi kurtarıcı olarak gören sektörün önemli oyuncuları, cari açığı kapatma adına hükümetten de sürekli teşvik görüyor. Türk müteahhitlerin yabancı açılımı kapsamında Ocak ayında 436 milyon dolar, Şubat’ta 440 milyon dolar, ilk çeyrekte ise 1,3 milyar dolar satış yaptığı kaydedildi.

GYODER YETGİN’LE YOLA DEVAM DEDİ

Türkiye’nin Gayrimenkul Platformu’nun (GYODER) Mayıs 2017’de Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenen Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, 2019-20 dönemi yeniden başkan oldu. “GYODER Yönetim Kurulu olarak, bize emanet edilen bu önemli görevi, heyecanımızı hiç kaybetmeden, büyük bir inançla sürdüreceğiz” diyen Yetgin, “Gayrimenkul sektörünün sürdürülebilir büyümesine katkı sağlamak amacıyla kurulan derneğimizin, bugün sektörün tamamını kucaklayan bir yapıya sahip olmasının gururu içindeyiz. Temel hedefimiz 240’a yakın kurumsal üyemizle, ülkemiz için stratejik öneme sahip gayrimenkul sektörünü, çok daha güçlü bir seviyeye taşımak” açıklamasında bulundu.

2019 Mart'ta 105 bin 46 konut satıldı!

Feyzullah Yetgin yeniden GYODER Başkanı oldu!