Yabancıların emlak alımı ikiye katlandı

Yabancıların emlak alımı ikiye katlandıYabancıların Türkiye'de satın aldığı gayrimenkullerde bu yılın ilk yarısında yüzde 100 artış yaşandı.
 


Lisanslı Değerleme Şirketleri Birliği Derneği (LİDEBİR) Yönetim Kurulu Başkanı ve TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdürü Cansel Yazıcı, bu yılın ilk yarısında Türkiye'de yabancıların ticari taşınmaz alımının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 100'e yakın artış gösterdiğini kaydederek, piyasalarda yaşanan son dalgalanmanın ardından ticari gayrimenkulde biraz durulma beklediğini bildirdi.


Yazıcı, yaptığı açıklamada, bir süre öncesine kadar ticari gayrimenkulde alım-satımların son derece yoğun olduğunu, ancak konutta durgunluk yaşandığını ifade ederek, bu durumun piyasalarda yaşanan son dalgalanmaya kadar devam ettiğini söyledi.


Yazıcı, "Son dalgalanmadan sonra ticari gayrimenkulün de biraz durulmasını bekliyorum. Korkarım ki bu durgunluk en az 3-4 ay devam edecek, öyle görünüyor. Umarım yanılırım, yanılmayı çok istiyorum" dedi.


Dalgalanmanın ardından yabancı müşterilerde likidite tedirginliği gördüklerini ifade eden Yazıcı, "O nedenle önümüzdeki dönemde Türkiye'deki gayrimenkul fiyatlarında büyük bir yükselme olacağını düşünmüyorum. Yılbaşına kadar bu seyir devam eder. Fiyatlarda düşüş de beklemiyorum. Durağanlık olacaktır" diye konuştu.


Yazıcı, Türkiye'de yabancıların ticari taşınmaz alımında artış olduğunu,yabancıların ticari taşınmaz alımının geçen yılın ilk yarısına göre bu yılın ilk 6 ayında yüzde 100'e yakın artış gösterdiğini kaydederek, konutun yazlık alanında yabancılardan daha çok İngiliz, İrlandalı ve Hollandalılar'ı gördüklerini belirtti.


Yabancıların Türkiye'de belli bölgelerde yoğunlaştığını, özellikle İngiltere ve İrlanda'dan bir takım fonların belli yerlerde bir apartman ya da sitenin tümünü aldığını, inşaat bittikten sonra da sattığını bildiren Yazıcı, İstanbul'daki bir takım projelerde de artık yabancıları görmeye başladıklarını kaydetti.


"İstanbul'un taşı toprağı altın" sözüne katıldığını, bunun gelecekte de böyle olacağını ifade eden Yazıcı, artık Türkiye'de gayrimenkul alıp 3-5 yıl sonra satmak değil geliştirmenin karlı olduğunu vurguladı.


-GÜNEYDE VE EGE'DE RUS RÜZGARI-


Ruslar'ın Türkiye'de lüks konutla ilgilenmeye başladığını da belirten Yazıcı, "İngilizler ve İrlandalılar'ın ilgilendiği konut yapısı genellikle 100 bin avro civarındadır. Ruslar ise daha fazla para harcayabiliyor. Güneye ve Ege'ye Rus rüzgarı yavaş yavaş geliyor. Bu rüzgarın gelmesi çok iyi olur. Çünkü onlar paralı yatırımcılar" dedi.


Cansel Yazıcı, ticari gayrimenkul için Türkiye'ye dünyanın her yerinden yatırımcı geldiğini, daha önce İngiltere ya da Avrupa'da ortak oldukları bir şirket üzerinden Türkiye'ye ticari gayrimenkul yatırımı yapan ABD'lileri, şimdi direkt gördüklerini ifade ederek, bunun sektör için çok iyi olduğunu söyledi.


Başarılı projelerin tesadüfi olmadığını, düşünülerek ve planlanarak yapıldığını anlatan Yazıcı, doğru yapılmış alışveriş merkezlerinden hiçbirinin para kaybetmediğini, doğru yer ve zamanda yapılmış, doğru projelendirilen ve işletilen alışveriş merkezlerinin daha uzun yıllar Türkiye'de para kazanacağını bildirdi.


Perakendeciliğin, dünyada geleceğin işi olduğunu belirten Yazıcı, "Şu anda görüştüğümüz yeni bir ABD'li müşterimiz var. Onun dışında Hollanda ve Dubai'den gelenler var. Bunlar sadece İstanbul'a değil, Türkiye'ye bakıyorlar. Onlar için Türkiye'de değerlemeler yapıyoruz" diye konuştu.


Yazıcı, tutsatın (mortgage) orta veya alt gelir seviyesine hitap edeceğini düşünmediğini, bunu uzun vadeye yayılmış bir süreç olarak gördüğünü, faizlerin inmesi ve her şeyin yolunda gitmesi halinde orta veya alt gelir grubunun 3-4 yıl sonra tutsattan yararlanabileceğini, ancak çok daha uzun vadeli düşünmek gerektiğine işaret etti.


Türkiye'de değerleme sektörünün çok gelişeceğine inandığını ifade eden Yazıcı, sektörde yetişmiş eleman sıkıntısı bulunduğunu, LİDEBİR'in değerleme uzmanı yetiştirmek üzere Ekim ayında bir eğitim okulu açacağını da kaydetti.