Yabancıya 50 bin konut satışı hedefi!

Yabancıya 50 bin konut satışı hedefi!

13'üncü Gayrimenkul Fuarı Arap-Türk Zirvesi'nde konuşan Bahaş Holding CEO'su Abdüssamet Bahadır, ''2019 yılında yabancıya 50 bin konut satabiliriz'' diye konuştu.Türkiye gayrimenkul sektörünün yabancı yatırmcılar için son derece önemli olduğunu belirten Bahaş Holding CEO'su Abdüssamet Bahadır, 2019 yılında yabancıya konut satış miktarının 50 bin adede çıkmasıyla en az 10 milyar dolarlık döviz girişi sağlanabileceğini söyledi.

13. Gayrimenkul Fuarı Arap-Türk Zirvesi'nde önemli açıklamalarda bulunan Abdüssamet Bahadır, yabancıya konut satışının ihracat kapsamında değerlendirilmesi gerektiğinin söyledi. Bahadır, ''Türkiye gayrimenkul sektörüne yabancı yatırımcıların ciddi ilgi gösterdiğini biliyoruz. Resmi rakamlar da bunu destekliyor.2018 yılında Türkiye genelinde toplam 1 milyon 375 bin konut satışı gerçekleşti. Bu rakamın 39 bin 663 adedini yabancıya satılan konutlar oluşturdu. En son açıklanan resmi verilere bakarsak da şubatta yabancılara yapılan konut satışlarının 2018 yılının şubat ayına göre yüzde 92,1 arttığını görüyoruz. Bu büyük bir artış. 2019’da yabancıya konut satış miktarını 50 bin adede çıkarabilirsek, Türkiye ekonomisine bir yıl içinde en az 10 milyar dolarlık döviz sağlayabiliriz. Yabancıya konut satarak aslında ihracat yapmış oluyoruz. Sonuçta ciddi bir döviz girdisi sağlıyoruz. Sadece Bahaş Holding olarak 2018 yılında yabancılara 600’e yakın gayrimenkul satışımız oldu. Bu zamanda Türkiye ekonomisine yabancı yatırımcıların ciddi katkıları var'' dedi.

Daha fazla yabancı yatırımcı çekip ve daha fazla gayrimenkul satışı yapabilmek için güven sağlamanın son derece önemli olduğunu söyleyen Bahadır, yabancı yatırımcının haklarını koruyan yönetmeliklerle sektöre en önemli desteğin verileceğini belirtti. İnşaat sektörünün dolaylı olarak Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) içinde yüzde 30 gibi yüksek bir yerde bulunduğunu söyleyen Abdüssamet Bahadır, inşaatın 200’den fazla alt sektörü̈ desteklemesi nedeniyle ekonominin lokomotifi olma konumunu koruyacağını söyledi.

Bahadır ''Bu kadar geniş bir kitleyi kapsayan sektörümüz istihdam bakımından da büyük önem taşıyor. Üstelik Türkiye'de dönüştürülmesi gereken 6,7 milyon konut varken. Kentsel dönüşümün hızlanabilmesi için özel sektörün var gücüyle çalışması kamunun da gereken düzenleme ve destekleri sağlayarak sektörün önünü açması gerekiyor'' dedi.

Konuşmasında Bahaş Holding ve faaliyetleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Abdüssamet Bahadır, şu açıklamalarda bulundu: ''Bahaş Holding'in geçmişi30 yıla dayanıyor. İnşaat, taahhüt, sağlık, turizm, tarım ve hayvancılık, oyuncak, akaryakıt, satış ve pazarlama, savunma sanayi ve teknoloji alanlarında faaliyet gösteriyoruz. En son yapı malzemeleri sektörünü de faaliyet alanımıza kattık. Bugüne kadar okul, hastane, yol, köprü inşa ederek anahtar teslimi 100’e yakın projeyi hayata geçirdik. Şu anda gayrimenkul alanında devam eden Meydan Ardıçlı ve GOP Plevne projelerimiz var. Bunlardan üçüncü çeyrekte birinci etabını teslim etmeyi planladığımız Meydan Ardıçlı, bin 683 konut ve toplam 126 ticari üniteden oluşuyor. GOP Plevne ise 1. etabı 400 konut 66 ticari üniteden oluşan kentsel dönüşüm projemiz. Öncelikle bu projelerimizi tamamlayacağız. 2019 yılında ayrıca yurt dışı projelere de yöneleceğiz. Özellikle ihracata dayalı üretim sektörlerinde yaptığımız yatırımlarla da ülkemize daha fazla destek olmayı planlıyoruz.''

Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi'ne ziyaretçi akını!