`Yabancıya emlak satışı işi ya çözülecek ya çözülecek`

`Yabancıya emlak satışı işi ya çözülecek ya çözülecek` `Yabancıya emlak satışı işi ya çözülecek ya çözülecek`

YASED Genel Sekreteri Mustafa Alper, yabancılara emlak satışına ilişkin iptal kararının tedirginlik yarattığını ve acil çözülmesi gerektiğini savundu..

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

 
Anayasa Mahkemesi'nin yabancı yatırımcılara gayrimenkul satışına ilişkin iptal kararı Türkiye'ye yatırım planlayan yabancıları tedirgin etti. Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Genel Sekreteri Mustafa Alper, "Bu sorun çözülmeden ekonomi çarkı dönmez. Türkiye'ye gelmek isteyen yabancı yatırımcılar için ciddi bir soru işareti oluştu. Ya çözülecek ya çözülecek. Yoksa vahim sonuçlara yol açar" uyarısında bulundu. Dünyanın dördüncü büyük otomotivi parça tedarikçisi Kanadalı Magna International'in Türkiye'ye büyük bir tesis kuracağını anımsatan Alper, "Bu karara göre değil arazi bir apartman dairesi bile alamazlar" dedi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararını inceledikten sonra bir adım atacaklarını, yabancı yatırımcıya mülkün önünü açacaklarını söyledi. Bu açıklamaya karşı, başta gayrimenkul olmak üzere Türkiye'ye yatırım yapmak için fizibilite çalışması yürüten firmaların tedirginlikleri sürüyor.
Yabancı çok tedirgin
YASED Genel Sekreteri Alper de, SABAH'a yaptığı değerlendirmede, sorunun en kısa sürede çözümlenmesi gerektiğini söyledi. Alper, "Çözülmezse karmaşa yaşanır. Ekonomi çarkı dönmez. Ya çözülecek ya çözülecek. Yoksa vahim sonuçlar ortaya çıkar. Toplam 6 ayımız var. Hükümet, gerekçeli kararı öğrenip, bir an önce onların dışında kalacak şekilde yasal düzeltme yapılmalı" dedi. İptal kararına göre, yeni bir yasa çıkmaması durumunda yabancıların mülk edinemeyeceğini anımsatan Alper, "Bazı firmalar bizi de arıyor. Çok tedirginler" dedi.
Anayasa Mahkemesi, CHP'nin başvurusu üzerine, Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu'nun, "yabancı yatırımcıların Türkiye'de kurdukları ve iştirak ettikleri tüzel kişiliğe sahip şirketlerin, Türk vatandaşlarının edimine açık bölgelerde mülkiyet edinmelerine" olanak sağlayan hükmünü iptal etti. Yüksek Mahkeme, yabancıların mülk edinmesine sınırlama getirilmesini isterken, gerekçeli kararın yayınlanmasından itibaren Meclis'e 6 ay süre verdi.
(Sabah)

pus