'Yabancıya konut satan ihracatçı sayılsın' talebi!

'Yabancıya konut satan ihracatçı sayılsın' talebi!Türkiye'de yabancıya en çok konut satışının yapıldığı Antalya'daki sektör temsilcileri, 'ihracatçı' konumunda değerlendirilmek istiyor. Helmann Consturaction firması Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün, yabancıya konut satan ihracatçının sektörü canlandıracağını söyledi.


Türkiye'de yabancıya konut satışının 'ihracat' sayılmasıyla ilgili Antalya'da faaliyetlerde bulunan Helmann Consturaction firması Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün, konut sektöründe ciddi bir durgunluk yaşanan bu dönemde konunun yeniden gündeme alınmasının piyasayı hareketlendireceğini söyledi.

Habertürk Gazetesi'nde yer alan habere göre; Selman Özgün, 31 Mart seçim süreci, 24 Haziran'da tekrarlanacak İstanbul seçim süreci ve piyasadaki ekonomik durgunluk nedeniyle konut sektöründe ciddi durgunluk yaşandığını söyledi. İç piyasada 'seçimi bekleyelim, seçim sonrası durum şeklinde bir algı olduğunu aktaran Özgün, nakden almak isteyenlerin seçim sonrası süreci beklediğini anlattı.

'ASIL SORUN BANKA KREDİLERİ'

Sektördeki asıl problemin ise banka kredileri olduğunu belirten Özgün, kredi faiz oranlarının yüksek ama bazı bankaların 0.98 gibi oranlı kampanyaları olduğunu dile getirdi. Özgün "Ancak kredi şartları çok zorlaştırılmış durumda. Örneğin bir beyin cerrahı arkadaşım, eşi de psikiyatri uzmanı, hiçbir kredi sorunu olmamasına rağmen başvurularına ret geldi. Arz edilen kredi miktarı belli, talep edilen ise çok fazla. Talep arzın çok üzerinde olduğu için bankalar da bunları değerlendirirken artık en enlerini tercih ediyor. Herkese kredi veremiyorlar. 'Hem bu şartlar olsun, hem de ipotekte bunun iki üç katını karşılayanları seçelim' diyorlar. Doğal olarak kredi talebine ret veriliyor ve bu da iç piyasada sıkıntı yaratıyor. Nakden alabilecek güçte olanlar bir şekilde alıyor, ama diğerleri hiçbir şey yapamıyor" dedi.

YEŞİL PASAPORT VE VERGİ AVANTAJLARI

Antalya'nın, yabancıya konut satışı yapılan iller sıralamasında ilk sırada olduğunu ifade eden Selman Özgün, yabancıya konut satışı yapan sektör mensuplarının 'ihracatçı' konumda sayılması gerektiğinin altını çizdi.

Bütün platformlar üzerinde bu talebin uzun zamandır gündeme geldiğini söyleyen Özgün, "Çünkü konutun ihracat kapsamına alınması demek, orayı bambaşka bir hale getirecek, en başta ekonomik boyutunun yanında insanlara yeşil pasaport alma, ulaşım kolaylığı, vize sorunun aşılması, vergi ve yatırım avantajlarıyla inşaat firmalarının elini güçlendirecektir. Firmalar yurt dışında böylelikle daha kolay tanıtım yapabilecek ve bu kent turizmine de olumlu etki edecektir" diye konuştu.

Yabancıların Türkiye'de gayrimenkul alımı rekor kırıyor!