Yabancıya konut satışı üst üste 5 aydır yükselişte!

Yabancıya konut satışı üst üste 5 aydır yükselişte!

Yabancıya konut satışında, tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını öncesi seviyeler görülürken, üst üste 5 aydır yükseliş sürüyor.


Salgının en fazla etkilediği sektörlerin başında gelen inşaat sektörü, hükümetin aldığı proaktif tedbirler ve kamu bankaları öncülüğünde sektörünün düşük maliyetli kredi imkanı sayesinde satışlarda pandeminin izlerini sildi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, koronavirüsün yurt içinde ilk görüldüğü Mart'ta gerilemeye başlayan ve Nisan ayında da 790 adetlik satışla son 7 yılın en düşük seviyesini gören yabancıya konut satışları, mayıs ayıyla beraber yeniden yükselişe geçti.

Üst üste 5 ay artış gösteren yabancıya konut satışı, bu senenin eylül ayında 5 bin 269 adetle hem bu yılın en yüksek hem de tarihin en fazla satış yapılan ikinci eylül ayı verisi şeklinde kayıtlara geçti. 

Eylül'de yabancıya konut satışı geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 26,1, bir önceki aya göre yüzde 35,3 arttı. Böylece yabancıya konut satışı, pandemi dönemi öncesi yüksek seviyelerine döndü.

Bu senenin Ocak-Eylül döneminde toplam 26 bin 165 adet konut yabancıların olurken, geçen senenin aynı döneminde bu sayı 31 bin 925 seviyesindeydi. Bu veriler geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 18'lik düşüşe işaret etse de sektör temsilcileri, yılın son çeyreğinde yükseliş ivmesinin devam edeceğini ve yılı 40 binin üzerinde bir satışla tamamlayabileceklerini belirtti.

- İstanbul'da tarihin en yüksek eylül satışı 

 Yabancıların en fazla tercih ettiği ve geçen ay 2 bin 370 adetlik satışla tarihin en yüksek eylül konut satışının görüldüğü mega kent İstanbul'da, bu yılın 9 ayında toplam 11 bin 966 konut yabancıların oldu.

Antalya, satılan 1.018 konutla yabancıların en çok tercih ettiği ikinci şehir oldu. Antalya'yı 347 konutla Ankara, 239 Bursa ve 168 konutla Yalova izledi.

Yabancılar 9 aylık dönemde Antalya'dan 5 bin 125, Ankara'dan 1829, Bursa'dan 882 ve Yalova'dan ise toplam 821 konut aldı.

Türkiye'den Eylül ayında en fazla konutu 908 adet ile İranlılar aldı. İranlıları 826 konutla Iraklılar ve 448 konutla Ruslar takip etti. Yılın ilk üç çeyreğinde ise liderliği 4 bin 716 konutla İranlılar sürdürdü. Söz konusu dönemde Iraklılar 4 bin 165, Ruslar 1895, Afganlar 1277 ve Azeriler 711 konut altı.

Yabancıya konut satışı üst üste 5 aydır yükselişte!


- "Pandemiye rağmen 5 bin rakamının aşılması çok kıymetli"

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) ve Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, Anadolu Ajansı muhabirine verilere ilişkin yaptığı değerlendirmede, uluslararası yatırımcıya konut satışlarında eylülde yaşanan yüzde 26,8'lik artışın gelecek adına umut verdiğini dile getirdi.

Uluslararası yatırımcının Türkiye'ye ilişkin konut talebinin gün geçtikçe arttığını belirten Akbal, yılın ilk 9 ayında yabancıya 26 bin 446 konut satıldığını söyledi.

Akbal, Türkiye'de uluslararası yatırımcıya satılan konut sayısının pandeminin etkilerinin azalmasıyla yükseldiğine değinerek, "Uluslararası konut satışındaki yükseliş sürecek. Türkiye'nin her geçen gün etkisi artan liderliği, uluslararası yatırımcıya güven veriyor. Pandemiye rağmen, 5 bin rakamının aşılmış olması oldukça kıymetli. Türkiye, yabancıya konut pazarlama gücünde artık organize. Avrupa ile rekabette artık öne geçmeye başladığımızın güçlü bir işaretidir." değerlendirmesini yaptı.

Yabancıya konut satışı üst üste 5 aydır yükselişte!

- "Konutta yabancı yatırımcı ilgisi ve güveni sürüyor"


Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas da yabancıya satışta 5 bin 200'lerin çok iyi rakam olduğunu dile getirerek, dünyanın her yerinden alıcı olmasının, Türkiye gayrimenkul sektörünün canlılığını gösterdiğini belirtti.

Altan Elmas, "Döviz kurundaki artış bizlere olumsuz yansısa da yabancıya satışa pozitif etkisi oluyor. Gelecek ay verilerinde yabancıya satışın bir miktar daha arttığını konuşacağız." diye konuştu.

Yabancıya konut satışı üst üste 5 aydır yükselişte!

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan da yabancı yatırımcıların Türkiye'ye ilgisinin ve güveninin devam ettiğini dile getirerek, talep artışında vatandaşlık hakkı teşvikinin etkisinin sürdüğünü belirtti.

Yabancıların ağırlıklı olarak tamamlanmış, tapusu verilen ve teslimi yapılan konutları tercih ettiğini söyleyen Babacan, burada güvenilir firmaların ön plana çıktığını belirtti.

Yabancıya konut satışı üst üste 5 aydır yükselişte!

- "Yurt dışı temsilcilikler yabancıya satışa hız kazandıracak"

Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş ise yaptığı açıklamada pandeminin sarsıcı etkilerinin görüldüğü dönemde beklemeye geçen yabancı yatırımcıların, bu dönemde Türkiye'nin sergilediği başarılı salgın yönetiminin de etkisiyle sektöre yeniden yöneldiğini dile getirdi.

Sağlık, turizm ve gayrimenkul sektörünün birbirini desteklediğini ve birbirinden beslendiğini belirten Akkuş, "Pandemi ile birlikte bu 3 sektör arasındaki doğrudan ilişki bir kez daha gözler önüne serildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın yabancı yatırımcıların konuta kolaylıkla ulaşabilmesi yönünde 12 ülkede temsilcilik açma girişimi, talepteki yükselişe hız kazandıracak. Yabancıya satışta yıl sonuna kadar artış yönlü bir grafik göreceğiz. 2021'in temellerini attığımız bir dönemdeyiz." şeklinde konuştu.

Yabancıya konut satışı üst üste 5 aydır yükselişte!

- "Satışlar, yabancı yatırımcının etkisiyle hız kazanacak"


Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt da Türkiye'nin başarılı pandemi yönetimini gören yabancı yatırımcıların uygun şartlar sağlandığında konut alımını hızlandırdığını belirtti.

Bekleyen talebin hızla sıcak satışa dönüştüğünü söyleyen Özyurt, normalleşme sürecinde artan yabancı ilgisine değindi.

Tamer Özyurt, yabancı yatırımcı açısından pandeminin kazanımlarını yaşadıkları bir sürecin başlangıcında olduklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Mevcut projelerimize yabancı yatırımcı ilgisi ağırlık kazandı. Kurdaki artışın etkisiyle de yabancı yatırımcı, Türk gayrimenkul sektöründe aradığı güveni buldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 12 ülkede açacağı temsilcilikler sayesinde Almanya, İngiltere, Yunanistan, Avusturya, Hollanda, Danimarka, Norveç, Rusya, Belçika, Katar, Azerbaycan ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri'nde yaşayan potansiyel yatırımcılar, Türkiye'ye gelmek zorunda kalmadan konut alıp satabilecek. Dolayısıyla yabancı yatırımcıdaki artışın sene sonuna kadar daha da yükseleceğini söylemek mümkün."


- 9 ayda yabancılara yapılan konut satışı 26 bini aştı

Ocak-Eylül 2019 ve Ocak-Eylül 2020 dönemlerinde yabancılara satılan konut adetleri şöyle:

Yabancıya konut satışı üst üste 5 aydır yükselişte!