30 / 11 / 2023

Yabancıya konut satışında yeni rekorlar yolda!

Yabancıya konut satışında yeni rekorlar yolda!

Reagroups Yönetim Kurulu Üyesi Soner Keleş, yabancıya konut satışının 2020 yılında da artarak devam edeceğini söyledi...Türkiye’de konut piyasasının cazibesini koruması yabancılara konut satışlarında farkını gösteriyor. Konut satışlarında yabancı yatırımcı oranındaki artış sürüyor. Yabancıların bu yılın ocak-kasım döneminde satın aldığı 40 bin 185 adet konut yabancıya satışta tarihin en yüksek yılı olarak kayıtlara geçtiğini belirten Keleş, Geçen yılın ilk 11 ayında 35 bin 103 adetlik konut satışı göz önüne alındığında yüzde 15’lik artış yabancıların ilgisinin artarak devam ettiğini işaret ediyor. Bu yıl devam eden hareketliliğin 2020 yılında da süreceğinin sinyalini verdiğini belirtti.

Ülkemizde gayrimenkul sektöründe yabancıya konut satışının, gerçekleşen toplam satış içerisindeki payının halen %3,5 seviyelerinde olduğunu belirten Keleş, yabancıya konut satışında dünyanın en büyük pazarlarından biri olan İspanya’da, yıllık 100 bin konutun yabancıya satıldığını, Türkiye’de ise bu sene yabancıya konut satış adedinin 50 bine yaklaşmasını beklendiğini ifade etti. Keleş, Bu açıdan bakıldığında Türkiye’de henüz kat edilmesi gereken daha çok yol var. Hükümetin yabancının konut edinimindeki teşviklerinin genişletmesi ve yabancıya ev satan şirketlere ihracatçılar gibi fuar, tanıtım ve pazarlama desteği verilmesi ile birlikte sektörün daha da hızlı büyüyeceğini vurguladı. 

Sadece gayrimenkul sektörü değil, Türkiye ekonomisi kazanıyor

Türkiye’de ihracat dışında döviz getirisinde potansiyeli en yüksek ürünlerinden birisinde gayrimenkul olduğunu belirten Keleş, Türkiye’den konut alan yabancıların diğer sektörlere de sağlayacağı faydalar ile bu sektör geniş bir alan hitap etmektedir. Gayrimenkul satın alan yabancının çocuğunu Türkiye’de okutacak olmasının yanı sıra tedavisini Türkiye’de olacak, ticaretini Türkiye ile yapacak, turistik amaçlı Türkiye’ye gelmeye devam edeceğini belirtti. 

Özellikle İstanbul’da markalı konut projeleri, yabancı yatırımcıların beklentilerine uygun olarak yüksek katma değer ve prestij arayışlarını karşılayarak büyük talep görüyor. Yatırımcıların ülkemize yatırım yapmalarını kolaylaştıran yeni düzenlemelerin etkisiyle sadece gayrimenkul sektörü değil, Türkiye ekonomisi kazanıyor. 

Yabancıya konut satış trendi sürecek;

Türkiye'de gayrimenkul sektörüne yatırım yapan yabancıların sayısının hızla arttığını, bu rakamı daha yukarılara taşıyabilmenin mümkün olduğunu kaydeden Keleş, sektörde yabancıya satılan konut rakamlarının global ölçekte hak ettiği noktaya ulaşabilmesi için önümüzde daha uzun bir yol olduğunu söyledi. Keleş, Türkiye'nin cari açığının kapanması açısından döviz girdisinin önemine işaret ederek, yabancıya konut satışının cari açığın azaltılmasına ciddi katkı sağlayabileceğini vurguladı.

Anadolu Yakası projelerine yabancı yatırımcı ilgisi artıyor!

Geri Dön