Yabancıya konut satışları 2022'de katlanacak!

Yabancıya konut satışları 2022'de katlanacak!


Aremas Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Arslan, Aralık 2021 konut satış istatistiklerini değerlendirdi. Yaşanan fiyat artışlarına değinen Vedat Arslan, yabancı satışının bu sene katlanacağını belirtti.


Aremas Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Arslan, Aralık 2021 konut satış istatistiklerini değerlendirdi. Yaşanan fiyat artışlarına değinen Vedat Arslan, yabancı satışının bu sene katlanacağını belirtti.

TÜİK’in açıkladığı konut satış istatistiklerini değerlendiren Aremas Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Arslan, kur etkisinin satışları beklentilerin de üzerinde artırdığına ve yerli satışların son 5 senenin en yüksek düzeyine ulaştığına dikkat çekti. İstanbul’dan güney illerine yönelen bir ilgi olduğuna değinen Arslan, “Yeni projelerin arka arkaya lansmana çıkması, kendi başına bir ivme yaratacak. Bu da yeni bir satış dalgası oluşturma potansiyeline sahip. Ancak Aralık ayını değerlendirdiğimizde kur etkisinden bahsetmek mümkün” diye konuştu. 

Aralık 2021'deki ani döviz hareketlerinin hem yerli hem yabancı satışlara doğrudan yansıdığına vurgu yapan Arslan, bunun hem bir önceki senenin hem de 2019'un üzerine çıkmış bir rakam olduğunu dile getirdi. Arslan, döviz kurlarındaki ani hareketlerin konut fiyatlarına da yansıması sebebiyle, konut alma niyeti olan ancak kararsız durumdaki hedef kitlelerin harekete geçtiğini ve yerli satışlarda da durumu yeni projelerin belirleyeceğini belirtti. 

İstanbul’dan güneye yönelen bir ilgi var

İstanbul’un satış rakamlarıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Vedat Arslan, “Genel satışlara baktığımızda İstanbul’un bunun altında kaldığını görüyoruz. İstanbul büyük bir pazar. Bu kadar büyük olmasının bu sonuçta etkisi var. Nihayetinde Türkiye’de gerçekleşen satışların yıl bazında yüzde 10’u İstanbul’dan gerçekleşti. İstanbul’daki satışlarda bir önceki aya kıyasla yüzde 23,09 oranında bir artış yaşandı. Geçen yılın Aralık ayına göre ise yüzde 92,85 oranında bir artış söz konusu. 2019 yılının aynı ayına kıyasla yüzde 3,20 oranında bir düşüş olduğunu görebiliyoruz. İstanbul’un her zaman talep gören bir şehir olduğunu biliyoruz ancak oranlara baktığımızda Türkiye ortalamasının gerisinde kaldığını; yani son dönemdeki satışların artış oranlarında İstanbul dışı noktalarda, özellikle müstakil yaşam biçimine uygun konut alanlarında -Bodrum, Milas, Çeşme vb.- ilginin çok daha fazla arttığını söylemek mümkündür” şeklinde konuştu.

Yabancı satışında artık yıllık hedef 100 bin

Yabancıya konut satış adetlerinin sene genelinde toplam satışlar içindeki payının yüzde 3,9 olduğuna vurgu yapan Arslan, mevcut yasal düzenlemelerde satışları negatif yönlü etkileyecek bir düzenleme olmaması durumunda bu etkinin devam edeceğini öngördüğünü aktardı. Döviz kurunda yaşanan durumun yabancı satışlarını da doğrudan etkilediğinin altını çizen Arslan, şunları kaydetti: 

“Yabancıya satışta bir önceki aya kıyasla yüzde 1,6 oranında bir artış olduğunu, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 68,99 oranında bir artış yaşandığını ve 2019 yılının Aralık ayına kıyasla ise yüzde 41,2 oranında bir artış olduğunu görebiliyoruz. Aralık ayında hem yerli hem de yabancı satışında bir artış bekliyorduk. Bunu, kamu bankalarındaki faiz indiriminin doğal yansıması olarak düşünüyorduk. Kur hareketi ile birlikte artış iyice yükseldi, öngörülerimizin de üzerine çıktı. Böylelikle son 5 yılın en iyi yılı oldu. Bu durum gayrimenkul sektörünün 2021 yılını da iyi bir şekilde kapattığının göstergesi oldu. Yabancı satışında da aylık 7-8 bin gibi bir rakama çıkarak yine bir rekora eriştik. Ama sektörün potansiyeli bunun da üzerinde. 2022 yılında yabancı satışında çok daha yüksek rakamları yakalayabilirsiniz. İlk aşamada en az 75-80 bin, sonrasında 100 bini yakalama hedefimiz var.” 

Konut sektörü 2022'de hareketlenecek! 

2021 yılında 1.5 milyon konut satıldı!

2021 Aralık'ta 226 bin 503 konut satıldı!

2022 sonunda dolar beklentisi 16,13 TL!

Altın fiyatları tırmanışa geçti!

Bitcoin 2022'de rekora ulaşacak!

Yabancılar 2021'de Türkiye'den 68 bin 600 gayrimenkul aldı!

Enflasyona karşı konuta talep artıyor!