15 / 08 / 2022

Yalçın Arcak'tan Manisa Yunusemre'deki cami inşaatı için suç duyurusu!

Yalçın Arcak'tan Manisa Yunusemre'deki cami inşaatı için suç duyurusu!

CHP Manisa Yunusemre İlçe başkanlığı, Yunusemre Belediyesi’nin bahçesine yaptırılan Meydan Camii’nin inşaatında usulsüzlük yapıldığını ileri sürdü. CHP Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak, suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.Sayıştay, Manisa'nın Yunusemre Belediyesi'nin özel kalem müdürlüğü atamaları başta olmak üzere yapılan usulsüzlükleri tespit etmesinden sonra, Belediye Başkanı Mehmet Çerçi hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusun yapan CHP Manisa Yunusemre İlçe Başkanlığı belediyenin yeni bir usulsüzlüğüyle karşılaştıklarını ileri sürdü.

Sözcü'den İlker Kılıçaslan'ın haberine göre; CHP Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak ilçe binasında Yunusemre Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Bülent Mersinli ile birlikte yaptığı basın açıklamasında Yunusemre Belediyesi'nin bahçesine yaptırılan Meydan Cami'ne ilişkin iddiaları kamuoyu ile paylaştı.

“CAMİNİN YAPIM İŞİ DERNEK BAŞKANININ BABASINA VERİLİYOR”

CHP Yunusemre İlçe Başkanı Arcak, belediyenin bahçesine 2017'de yapımına başlanan Yunusemre Meydan Cami'nin inşaatından Yunusemre Belediye Meydan Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği'nin yükümlü olduğunu ve caminin yapım işinin dernek başkanın babasına verildiğini ileri sürdü. 

Caminin yapım işinin dernek başkanını babasına verildiğinin anlaşılmaması için yapılan ilk protokolden hariç ikinci bir protokol yapıldığını iddia eden CHP'li Yalçan Arcak, şöyle konuştu:

- Yunusemre Meydan Cami, Yunusemre Belediyesi yetkilileri tarafından ilçenin simge binası olarak değerlendirilen ve kamuoyuna tanıtılan bir bina. Bu bina ile alakalı 2017 yılının Ağustos ayında protokol yapılıyor.

- Birinci protokol Yunusemre Belediye Meydan Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mücahit Demirtaş ile Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi arasında yapılıyor. Bu protokol de caminin tümü ve  minareleri dahil hepsinin yapımını dernek üstleniyor.

- İmzalanan bu protokolün fotoğrafları daha önce kamuoyunda yayınlanıyor. Nedense bu fotoğraf daha sonra kaldırılıyor. Ardından caminin yapımı için sözleşme imzalanıyor. Ve iş burada ayyuka çıkıyor. Caminin yapım sözleşmesine imzalayan derneğin başkanın ismi birden değişiyor.

- Protokolü imzalayan dernek başkanı Mücahit Demirtaş'ken, yapım sözleşmesini imzalayan dernek başkanın ismi İzzet Sırmalı oluyor. Yani birden dernek başkanı değişiyor.

- Bunu sebebi ise camii yapacak olan firmanın sahibi birinci dernek başkanı Mücahit Demirtaş'ın babası Numan Demirtaş. Yani cami yapımında bir baba-oğul ilişkisi var. Bu ortaya çıkmasın diye dernek başkanı bir anda değişiyor.

Yalçın Arcak tan Manisa Yunusemre deki cami inşaatı için suç duyurusu!

“PROTOKOLLE DE OYNAMIŞLAR”

CHP'li Arcak açıklamasında, AKP'li belediyenin cami yapım işi için Yunusemre Belediye Meydan Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile yapılan protokol ile oynandığını da ileri sürerek, birinci protokoldeki minare yapım işinin dernekte olduğunu, ancak protokolün üzerinde yapılan oynama ile bu işin AKP'li belediyeye devredildiğini dile getirdi. 

Arcak protokolde yapılan oynama ile belediyenin üstlendiği minare yapım işinin yine belediyeye yakın bir isme verildiği iddiasını da dile getirerek, “Cami yapımındaki usulsüzlükler bununla da bitmiyor. Elimize geçen ilk protokolde minarelerin yapım işi derneğe ait olduğu belirtilirken, daha sonra üzerinde oynanan protokol ile bu işin belediyeye ait olduğu belirtiliyor. Yani protokolde bir oynama yapılmış. Asıl olan protokol ortadan kaldırılmış ve ortada yok. Üzerinde oynama yapılmış protokol asılmış gibi gösteriliyor. Yani evrakta sahtecilik yapmışlar. Minarelerin yapım işini AKP'li belediye üstlenmiş” şeklinde konuştu.

“MİNARELERİN YAPIMI BELEDİYE YAKIN FİRMAYA VERİLDİ”

Dernek ile yapılan protokol üzerinde yapılan oynama sonrasında minare yapım işini üstlenen AKP'li Yunusemre Belediyesi'nin işi belediye yakın bir müteahhit isme verdiğini ileri süren Arcak, yapım işinde belediyenin zarara uğratıldığını da söyledi. 

CHP'li Arcak, yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

- Asıl ve üzerinde oynanmamış olan protokolde 4 minarenin tutarı 160 bin lira iken, üzerinde oynanmış olan ve minarelerin yapım işini üstlenen AKP'li Belediye bu işi kendilerine yakın olan İbrahim Dedeler isimli bir müteahhitte 240 bin liraya veriyor. Bu dört minarenin yapımı işi içinde ayrı bir sözleşme imzalanıyor. Minarelerin tanesi 60 bin+KDV olmak üzere toplam 240 bin+KDV maliyet çıkartıyorlar.

- Bu rakam belediyenin doğrudan temin sınırının üzerinde olması sebebiyle kanuna göre ihaleye çıkmaları gerekiyor. Ancak ihale çıkmak gerekirken farklı bir cinlik akıllarına geliyor. ‘Biz bu minareleri ayrı ayrı yapalım ayrı ayrı ruhsat alalım' diyorlar. İş 60 bin lira yasal sınırının altında olduğu için doğrudan temin ile yaptırma fırsatı elde etmiş oluyorlar.

- Böylece 4 minareyi de doğrudan temin yöntemi ile kendilerine yandaş olan İbrahim Dedeler isimli müteahhitte veriyorlar. Baba oğul arasında ilişki haricinde caminin yapımında bir de bu usulsüzlük ortaya çıkıyor.

- Dernek ile yapılan ilk protokolde minarelerin yapımı belediyeye ait değilken, üzerinde oynanan protokolde bu iş belediyeye yükleniyor ve zarara uğratılıyor.

CUMHURİYET SAVCILIĞI'NA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAKLAR

CHP'li Arcak açıklamasını son kısmında, cami inşaatında tespit ettikleri usulsüzlükler için ellerindeki belgelerle birlikte Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacaklarına vurgu yaparak, “Bir caminin yapım işinde birçok usulsüzlük mevcut. Baba-oğul arası ilişkiden protokolden yapılan sözleşmesine kadar birçok hukuksuzluk var. Bulduğumuz bütün usulsüzlükleri paylaşmaya devam edeceğiz. Biz asla caminin yapımına karşı değiliz. Biz caminin yapımını elbette ki destekliyoruz. Ama utanmadan Allah'ın evinde kutsal bir yerde böyle bir yolsuzluğun yapılmasana da sessiz kalamazdık. Bu usulsüzlükler ve hukuksuzluklar hakkında AKP'li Belediye Başkanı Mehmet Çerçi ve dernek yöneticileri için suç duyurusunda bulunacağız” diye konuştu.

İBB, lojmanlarını ilçe belediyelerine mi tahsis etti?

Ankara Atatürk Orman Çiftliği arazisi 158 dekar daha küçüldü!

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin kültürel tesis alanı ve otopark inşaatında usulsüzlük!