Yalova'da Türkiye Geofit Bahçesi temel atma töreni gerçekleşti!

Yalova'da Türkiye Geofit Bahçesi temel atma töreni gerçekleşti! Yalova'da Türkiye Geofit Bahçesi temel atma töreni gerçekleşti!

Mehdi Eker, Yalova'da temeli atılan Türkiye Geofit Bahçesi ile ilgili, ''Ilıman iklim kuşağındaki ülkeler içerisindeki en yüksek sayıdaki geofitlerin bir arada toplandığı bir bahçe olacak. Yani dünyanın bu alandaki bir numarası olacak'' dedi...Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Yalova'da temeli atılan Türkiye Geofit Bahçesi ile ilgili, ''Ilıman iklim kuşağındaki ülkeler içerisindeki en yüksek sayıdaki geofitlerin bir arada toplandığı bir bahçe olacak. Yani dünyanın bu alandaki bir numarası olacak'' dedi.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü arazisinde yapılacak Türkiye Geofit Bahçesinin temel atma törenindeki konuşmasında, önemli bir projenin temelinin atıldığını söyledi.


Tarımın önemine vurgu yapan Eker, "Gelecek bilimciler, dünyada mücadelenin 3 saha, alan üzerinde olacağını söylüyor. Gıda, su ve enerji.  Eğer suyun yüzde 75'inin gıda için, tarım için kullanıldığını akılda tutarsak, o zaman mücadele sahası ikiye iniyor. Gıda ve enerji. Gıdanın menşei tarım. Tarımın gelişmesi, daha çok araştırmayla, daha verimli hale gelmesiyle mümkün" diye konuştu


Tarımı stratejik bir sektör olarak ele aldıklarını kaydeden Eker, "Tarımı geleneksel anlayışın dışına çıkardık. Türkiye 60 milyar doların üzerinde tarım hasılası elde etti. Geçen sene 62 milyar dolar tarım hasılası elde etti. 62 milyar dolar tarım hasılasıyla da biz İtalya, Fransa, İspanya'yı da geride bıraktık. Avrupa'da bir numara olduk. Dünyanın da artık 11'incisi değil, dünyanın 7'nci büyük tarımsal gücüne sahip ülkesi haline geldik'' diye konuştu. 


Temeli atılacak bahçeyle ilgili de bilgi veren Bakan Eker, şöyle konuştu:


"Yumrulu ve soğanlı bitkiler. Hani laleyi biliriz. İstanbul'un sembolü ve 400 sene önce o lalenin soğanlarının atlı arabalarının içerisinde dört nala bu topraklardan götürülüp Avrupa'ya, Hollanda'ya kaçırılışının hikayesini hepimiz biliriz. Kaydetmediğimiz, Anadolu'dan zaman zaman alınıp götürülmüş ve başkaları tarafından muhafaza edilip başkaları adına kaydedilmiş bu şekilde maalesef geçmişte çok bitki çeşidi olmuş. Biz şimdi onları burada teminat altına alıyoruz, Yalova'da. Dünyanın şu anda sayıca, ılıman iklim kuşağındaki ülkeler içerisindeki en yüksek sayıdaki geofitlerin bir arada toplandığı bir bahçe olacak. Yani dünyanın bu alandaki bir numarası olacak. Böyle bir bahçe.'' 


Bunun sadece burada 17 bin metrekarelik sergi alanından ibaret olmayacağını aktaran Bakan, şunları kaydetti:


''Serası, yetiştirme, ıslah alanları, eğitim faaliyetlerinde kullanılacak alanlarıyla büyük bir kompleks. Araştırması, muhafazası, koruması, sergisi, hepsi bir arada. Bizim kültürümüzde desenleri, renkleri, motifleriyle kültürümüzü ilmik ilmik dokumuş olan bu nadide coğrafyanın, bu nadide çiçeklerinin hepsi bir arada olacak. Yani şakayıktan, laleye, zambaktan süsene birçok bitki. Bunlar geçmiş yıllarda maalesef toplanmak suretiyle yurt dışına ihraç ediliyordu. Türkiye bu konuda kuraklaştırılıyordu. Biz aldığımız tedbirlerle şimdi Türkiye'nin içerisinde bunların yetiştirilmesini teşvik ediyoruz. Yani tabiattan bunları yok edip, götürüp satmak yerine gerçekten Türkiye'nin hayrına çalışan üreticilerin, Türkiye'ye içinde yetiştirip o yetiştirdiklerini ihraç etmelerini arzu ediyoruz. Geofit bahçesi bu manada hem bir koleksiyon, yani hepsinin toplandığı bir bahçe hem bunların muhafaza edildiği hem koruma altına alındığı, kayıt edildiği, ıslah çalışmalarının, yani; yeni renklerin, desenlerin, şekillerin gelecekte çiçeklere yansıtılacağı bir çalışmanın da aynı zamanda merkezi haline gelecek."


Eker, daha sonra eşi Yasemin Eker, Vali Esengül Civelek, AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal ve diğer protokol üyeleriyle butona basarak bahçenin temelini attı.


Bakan Eker, enstitü tarafından üretilen kivilerin tadına da baktı.


Bu arada Eker, Yalova Valiliğini de ziyaret etti.


AA