04 / 12 / 2022

Sakarya Erenler’de kentsel dönüşüm temel atma töreni gerçekleşti!

Sakarya Erenler’de kentsel dönüşüm temel atma töreni gerçekleşti!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Sakarya Erenler Belediyesi arasında imzalanan protokol kapsamında Sakarya Erenler’de Kentsel Dönüşüm temel atma töreni gerçekleştirildi.Etaplar halinde uygulanacak projede yer alan sosyal donatı ve kültür tesisleri, yeşil alanlar ve ticari üniteler ile Erenler,  Sakarya’nın cazibe merkezi olacak. 


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Sakarya Erenler Belediyesi arasında gerçekleşen protokol ile başlatılan Kentsel Dönüşüm, Sakarya Erenler’deki Yenimahalle ve Küpçüler Mahallesi içinde yer alan 48,2 hektarlık alanı kapsıyor.  Yerinde dönüşüm ilkesine göre uygulama yapılacak bölgede 846 hak sahibi ve 1392 adet birim bulunuyor.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, bölgedeki dönüşüm, kendi içinde tamamlanacak. Proje, etap etap uygulanacak. Hak sahipleri evinden çıkmadan rezerv alanda konut üretimine başlanacak. Kentsel dönüşüm sayesinde kentle bütünleşen bölgenin sosyal ve kültürel yapısı ile uyum içerisinde yeşil alanlar, spor alanları, sosyal donatılar ve geniş  ticari yaya aksı ve az katlı konut bölgeleri olacak. Dönüşüm alanı, sosyal donatı ve kültür tesisleri, spor tesisleri, yeşil alanları ve ticari üniteleriyle Erenler Sakarya’nın önemli merkezlerinden olacak. 


Roman Mahallesi sakinleri için Proje Alanının güneyinde toplam 204 adet müstakil konut üretilecek. Alanda projeyle birlikte hem güvenli bir yaşam alanının oluşturulması hem de yaşam kalitesinin yükselmesi sağlanacak. 280 adet konut ve 2 adet ticaret biriminin üretileceği alan 1. Etap olarak belirlendi.

Geri Dön