Yapı Fuarı – TurkeyBuild İstanbul 1 Nisan 2021'de kapılarını açacak!

Yapı Fuarı – TurkeyBuild İstanbul 1 Nisan 2021'de kapılarını açacak!

1 Nisan ile 4 Nisan 2021’de kapılarını açmaya hazırlanan Yapı Fuarı – TurkeyBuild İstanbul, 43 yıldır sektöre katkı sunmaya, sektörün uluslararası rekabetçiliğinin geliştirilmesine fırsat sağlıyor.


Türkiye ekonomisinin taşıyıcı sektörleri olan turizm, demiryolu, kozmetik, gıda ve inşaat sektörlerinde düzenlediği fuarlar ile, Türkiye’nin bölgesel ve uluslararası ekonomide güçlü bir aktör olmasına imkan sağlayan Hyve Group’un düzenlediği Yapı Fuarı – TurkeyBuild İstanbul, sektörün tüm dünyadaki en büyük 5 fuarı arasında yer alırken, yerel oyuncuların yeni küresel iş birlikleri kurması için uluslararası bir platform olma sorumluluğunu güçlendirdi. 

TurkeyBuild’in Hedefi Sürdürülebilir Büyümeye Katkı Sunmak

Fuarın küresel konumlandırmasının sağladığı avantajın özellikle bu dönemde çok önemli olduğundan bahseden Hyve Group Yapı Fuarı Direktörü Banu Keskin, yapı sektörünün ihtiyacının sürdürülebilir ve sağlıklı bir büyüme olduğundan bahsetti. 

“TurkeyBuild’in hedefi, sektörün sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyüme yakalamasına zemin hazırlamaktır. Bu hedef doğrultusunda sektörümüzün tüm dünyadaki markalaşmasını güçlendirmek ve yenilikçi iş yapma biçimlerinde öncü rolünü desteklemek adına katkılarımız artarak devam edecek,” diyen Keskin, TurkeyBuild’in bu hedefe giden yoldaki en önemli sektörel ve uluslararası 5 platform arasında olduğunu söyledi.

Sektörde iç pazarda kentsel dönüşümün de katkı sağladığı bir hareketlenmenin başladığından bahseden Keskin, dış pazarda ise özellikle Avrupa Birliği ve İngiltere’de fırsatlar olduğunu paylaştı. Avrupa Birliği İstatistik Ofisi Eurostat’ın Mayıs 2020’de, Nisan 2020’ye göre Avrupa Birliği sınırlarında inşaat üretiminin yüzde 21,2 arttığını hatırlatırken, İngiltere’nin önümüzdeki dönemde altyapı yatırımlarını hızlandırmayı planladığından bahsetti. Keskin, Avrupa merkezli dış Pazar fırsatlarının da sektörün toparlanmasına katkı sunacağını kaydetti.

2019’daki Toplam Konut Satışının 3’te 1’i İki Ayda Satıldı

Bu yılın Haziran ayı itibariyle Türkiye’de hayata geçen “yeni normal” döneminde bugün yaşanan ekonomik canlılık, iyileşme trendine işaret ediyor. Türkiye, global tedarik zincirinde güçlü pozisyona sahip ülkeler arasında yer alması da, toparlanmanın ivmesini pozitif yönlü etkilenmesi ihtimalini güçlendiriyor.

Haziran ve temmuz aylarında kamu bankları tarafından başlatılan düşük faizli konut kredisi kampanyaları, aynı dönemde konut satışlarında 192 bin 12 adetle en yüksek haziran ayı rakamına ulaşıldı. Temmuz'da ise 229 bin 357 adetle tüm zamanların en yüksek aylık konut satışı yapıldı. İki ayda toplamda satılan konut sayısı ise 419 bin 369 adet olarak kayıtlara geçti. Pandemi döneminde iki aylık toplam konut satışı, 2019’da satılan toplam 1,35 milyon konutun 3’te birine denk geliyor.

2020’nin ikinci yarısında küresel ekonomide toparlanma beklentisi karşısında yıl genelinde dünya ekonomisinde yüzde 5 ila 6’lık bir daralma beklendiğinden bahseden Türkiye İMSAD Ekonomi Danışmanı Dr. Can Fuat Gürlesel, “Yılın ilk yarısında küresel inşaat sektöründe daralmanın 7-8 bandında olduğu görülüyor. 2020’nin ikinci yarısında ise sektörde kademeli bir toparlanma bekleniyor. Toparlanmaya rağmen 2019 faaliyet seviyesine ancak 2021’in son çeyreğinde ulaşılması öngörülüyor,” dedi. 

Gürlesel; inşaat malzemeleri sanayi üretiminin ikinci çeyrekte yüzde 20 azaldığını, ihracatta da yüzde 21 daraldığını vurgularken, sektörün daralmasının 2020 yılının geneline yayılacağını ifade etti.

Ekonomiye Can Suyu: İkinci Kentsel Dönüşüm Dönemi

Tüm süreçler karşısında Türkiye’nin inşaat malzemeleri satıcılarını da kapsayan sektörün, 200’ü aşkın alt sektörü desteklediğini, sektördeki hareketliliğin tüm Türkiye’ye yansıyacağından bahseden Hyve Group Bölge Direktörü Kemal Ülgen, “KONUTDER rakamları bugüne kadar sadece İstanbul’da 300 bin konutun ya dönüştürüldüğünü ve depreme dayanıklı hale getirildiğini, ya da dönüşüm aşamasında olduğunu gösteriyor. Sadece İstanbul’da değil, Bursa’dan Rize’ye, Türkiye’nin farklı bölgelerindeki illerinde kentsel dönüşüm çalışmaları hayata geçiriliyor. Bazı çalışmalar da projelendirilerek T.C. Çevre Bakanlık ve Şehircilik Bakanlığı onayına sunuluyor. Bu hareketlilik ile eğer ‘İkinci Kentsel Dönüşüm Dönemi’ başlatılabilirse, Türkiye’nin yeni normal dönemde ekonomisinin canlanmasının hız kazanacağını düşünüyorum. Kamu bankalarının gerçekleştirdiği kampanyalar sektöre can suyu oldu. İkinci Kentsel Dönüşüm Dönemi hayata geçerse, ekonomimiz için can suyu olur” diye konuştu. 

Yapı Fuarı – TurkeyBuild İstanbul’un 43’üncüsü düzenlenmesi içinhazırlıkların yoğun bir şekilde devam ettiğini belirten Ülgen, TÜYAP’ta 01-04 Nisan 2021 tarihlerinde yerli ve yabancı sektör temsilcilerini İstanbul’da ağırlayacaklarından bahsetti. Uzun zamandır gerek katılımcılar gerekse yabancı ziyaretçiler ile temas içerisinde olduklarından bahseden Ülgen, Fuar tarihinin yenilenmesinin herkes tarafından memnuniyetle karşılandığını söyledi. Ülgen; bu memnuniyetin Fuara yansımasını beklediklerini, önceki yıllardaki gibi canlı olacağını vurguladı.