25 / 06 / 2022

Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 18-22 Haziran'da düzenlenecek! 

Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 18-22 Haziran'da düzenlenecek! 

Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 18-22 Haziran tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Endüstri profesyonellerini desteklemek ve sektöre fayda sağlamak için zengin içerikli iş programlarına da ev sahipliği yapan fuar Türkiye, Balkanlar, Kuzey Afrika, Orta Doğu, Rusya ve BDT'den yapı sektörlerinin temsilcilerini bir araya getirecek. Fuar’a bu yıl yapı sektörünün gelecek senaryoları damga vuracak.

Yapı Fuarı,  inovasyonu teşvik etmek ve yapı sektörünün kamu, bilgi alışverişini sağlamak, yapı sektörü stratejisini desteklemek, özel sektör ve akademik boyutları arasında etkileşim sağlayarak yeni fikirlerin ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Türk yapı sektörünü bir çok farklı içeriklerle bir araya getirecek olan fuarda bu yıl da birçok etkinlik yapılacak. Yapı Fuarı – Turkeybuild'te 30’un üzerinde etkinliğe ve 90’ı aşkın ulusal ve uluslararası uzman konuşmacıya yer veriliyor. İstanbul'daki fuara bu yıl 11 binin üzerinde uluslararası ziyaretçinin geleceği düşünülüyor.

Robot Turuncu ile robotik üretim 

Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 18-22 Haziran da düzenlenecek! 

“Tasarla Türet, Robotla Üret!” sloganıyla gerçekleştirilen Yapı Robot Zone’da fuar boyunca eş zamanlı olarak Robot Turuncu ile robotik üretim yapılacak ve yapı sektöründe robot teknolojileri konulu sohbetlere katılınabilecek. Yapı Robot Zone’un ev sahibi Fabb yapıyor. Robot Turuncu ahşap/tuğla blokları dizerek kendi alanını üretecek. 

Mars’taki evimiz kurgulanıyor

VR Home ile hayalinizdeki mekanları ve Mars’taki eviminizde yaşamayı deneyimleyeceğimiz çalışma, Garage Atlas iş birliği ile gerçekleşiyor. Garage Atlas ekibiyle ziyaretçiler, mimari ve çok boyutlu deneyim tasarımı üzerine yapılan VR+ çalışmalarının konumlanacağı Yapı VR Home’u deneyimleme fırsatı bulacak.

Fuar 5 gün boyunca 5 farklı temada gündem buluşmalarına ev sahipliği yapacak. Etkinliklerden bazıları ise şu şekilde:

1) Yapı Arena, mimari ve iş odaklı panellere, ortaklığa yönelik oturumlara, inovatif tasarım ve teknolojiler hakkında sohbetlere ve konuk konuşmacılara sahne olacak. Yapı Arena aynı zamanda yenilikçilik odaklı Yapı Innovation özel bölümüyle de sahnesini, 2019 yılının yeni ürün ve teknolojilerinin tanıtıldığı canlı sunum ve seminerlere ayıracak. Yapı Arena’da ziyaretçiler tasarım ve üretim süreçlerinde “dijital dönüşüm”, IoT ile Dijital İkiz, BIM ve VR entegrasyonu gibi yeni nesil araç ve kavramlarla tanışacak.

2) Genç profesyonellere, yeni mezunlara ve öğrencilere malzemeyi tanıyarak yerinde deneyim boyutu kazandıran, aynı zamanda mimarlık, yaratıcı düşünce ve tasarım üzerinden sosyal sorumluluk yükleyen Yapı Unplugged 02 Atölyesi’nin fuar boyunca ortaya çıkardığı modüller fuarın son günü olan 22 Haziran Cumartesi günü tanıtılacak.

3) Yapı Masterclass kapsamında ise 4 güne özel tasarlanan farklı ziyaretçi gruplarının ilgi ve çalışma alanlarını kesiştiren moderator eşliğindeki mimari ustalık sınıfları düzenlenecek. Standların gezilmesi sonrasında master mimarlar ve onların proje paydaşları olan iç mimar, makine mühendisi, inşaat mühendisi gibi profesyonellerle söyleşiler düzenleniyor.

4) Sektörel derneklerin başkanları ve kamu temsilcileri ile “Gündem Buluşması” planlanmaktadır. Her yıl Yapı Fuarı İstanbul’un sunduğu platformla gelenekselleşmesi öngörülen buluşmada, sektörün geçirdiği yılın malzeme, inşaat, ekonomi ve planlama perspektiflerinden değerlendirilmesi, gelecek projeksiyonlarının tartışılması, fuarın ilk gününden mesajlar verilmesi ve yerel yönetim ile devlet politikalarının mercek altına aldığı konu başlıklarının gündeme getiriliyor.

5) Her yıl Yapı Fuarı İstanbul’un sunduğu platformla gelenekselleşmesi öngörülen buluşmada, sektörün geçirdiği yılın malzeme, inşaat, ekonomi ve planlama perspektiflerinden değerlendirilmesi, gelecek projeksiyonlarının tartışılması, fuarın ilk gününden mesajlar verilmesi ve yerel yönetim ile devlet politikalarının mercek altına aldığı konu başlıkları gündeme taşınacak.