Yapı inşaat alanı nedir?

Yapı inşaat alanı nedir?

Yapı inşaat alanı nedir ve hesabı nasıl yapılır? Net inşaat alanı ile brüt inşaat alanları ne ifade ediyor? Sorunuzun yanıtları için haberimize giriş yapabilirsiniz...


Yapı inşaat alanı nedir?

Yapı inşaat alanı, ışıklıklar, avlular ve iç bahçeler hariç olmak üzere, bodrum kat, asma kat ve çatı arasında yer alan mekanlar, çatı veya kat bahçeleri, çatıda, katta ve zemindeki teraslar, balkonlar, açık çıkmalar ile binadaki ortak alanları dahil yapının inşa edilen bütün katlarının alanını ifade ediyor.


Yukarıda belirtildiği gibi, yapı inşaat alanı hesabına ışıklıklar, avlular ve iç bahçeler dahil edilmiyor. Yapı inşaat alanı net inşaat alanı ve brüt inşaat alanı olmak üzere iki farklı şekilde hesaplanıyor.


Net inşaat alanı

Konut içerisinde duvarların arasında kalan süpürülebilir alan olan net inşaat alanı, imar planında belirtilen emsal değeri ile net parsel alanının çarpılması ile bulunan değere deniyor. Bu değere emsal alanına girmeyen alanlar dahil olmuyor. 


Brüt inşaat alanı

Brüt inşaat alanı ise net inşaat alanının aksine, emsal alanına girmeyen alanların dahil edilmesiyle bulunan alan olarak karşımıza çıkıyor. 


Bağımsız bölümün duvarlar dahil alanı ile ortak alanların bağımsız bölüm başına düşen miktarı kadar, o bağımsız bölüme ilave edilmesiyle oluşan alan, brüt alan oluyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com