Yapı kayıt belgesi iptal olanlar para iadesi!

Yapı kayıt belgesi iptal olanlar para iadesi!İmar barışından yararlanmak isteyen yüz binlerce kişinin yapı kayıt belgeleri mevzuata aykırı olması nedeniyle iptal edildi. Peki yapı kayıt belgesi iptal olanlar para iadesi alacak mı? İşte tüm merak edilenler...


Yapı kayıt belgesi iptal olanlar para iadesi!
Kensel dönüşüm projelerini hızlandıran Çevre ve Şehircilik Müdürlükleri, imara aykırı yapılarla ilgili denetimlerine hız verdi. Yapılan denetimler sonrasında yapı kayıt belgesiyle ilgili mağduriyet yaşayanların sayısı arttı. İmar barışından yararlanmak isteyenlerin yapı kayıt belgeleri mevzuata uygun olmaması sebebiyle iptal edildi. Mağduriyetler yaşadıklarını iddia eden vatandaşların tapulu arazilerine kurdukları yuvaları şimdi yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

İmar barışı uygulamaları kapsamında kendilerine bulundukları illerin Çevre ve Şehircilik Müdürlükleri tarafından yapı kayıt belgesi verilen ancak daha sonra çeşitli nedenler ile belgeleri iptal edilenlerin İdare Mahkemelerinde dava açabiliyor. 

Yapı kayıt belgesi iptal olanlar para iadesi!

İmar barışı iptali 2021

Yapı kayıt belgesi iptal edilen vatandaşın öncelikle idarenin bu işlemi yapılırken verilen idari işleminde bu beş idari unsurun bulunup bulunmadığını tespit etmesi ve idari işlemin bu beş unsurdan birinde dahi aykırılık olduğunu belirlemesi halinde idare mahkemesinde iptal davası açılabiliyor. 

Yapı kayıt belgesi iptal edilen kişiler bu iptal kararına karşı süresi içerisinde iptal davası açmadığı durumunda ise bu karar kesinleşecek ve vatandaş aleyhine idari, hukuki ve cezai yaptırımların bulunduğu sıkıntılı bir süreç başlatılıyor. Peki imar barışı iptal olanlar para iadesi alabilecek? 

Yapı kayıt belgesi iptal olanlar para iadesi!

Yapı kayıt belgesi iptal olanlar para iadesi

İmar barışı iptal olan vatandaşlar paralarını geri alamadıklarını söyleyerek mağdur olduklarını dile getirdi. İmar barışı mağdurları para yatırmalarına rağmen yapı kayıt belgeleri mevzuata uygun olmaması nedeniyle iptal edildi. Vatandaşlar ise sorunun bir an önce giderilmesini talep ediyor. Avukatların devreye girdiğini söyleyen mağdurlar herkesin beklentisinin 2019 Aralık'a kadar olanlar için yapı belgelerinin tekrar verilmesi olduğunu ifade ediyor. İmar barışı için yaklaşık olarak 10 milyon yapı için başvuru yapıldı. Bu başvuruların yaklaşık olarak 2.5 milyonunun iptal edilmesi planlanıyor.

Yapı kayıt belgesi iptal olanlar para iadesi!

İmar barışı iptal davası 2021

Belgenin iptaline karar verilmesi durumunda karşı dava açılabiliyor. Davanın 60 günlük süresi içerisinde açılması planlanıyor. Eğer süre kaçırılmış ve artık söz konusu yapının mühürlenmesi işlemine geçilmiş ise bu kez mühürleme işlemine karşı dava açılabiliyor.

İmar barışında 'yapı kayıt belgesi' krizi: 2,5 milyon yapı yıkılabilir!

İmar barışı mağdurları!