Yavuz Işık, yeniden THBB Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi!

Yavuz Işık, yeniden THBB Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi!

THBB, 6 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirdiği 32. Olağan Genel Kurulunda yeni Yönetim ve Denetim Kurulu Üyelerini seçti...


Türkiye Hazır Beton Birliğinin (THBB) yeni Yönetim ve Denetim Kurulu Üyelerinin seçildiği 32. Olağan Genel Kurul Toplantısı 6 Nisan'da gerçekleştirildi. Genel Kurulda konuşan Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, Türkiye Hazır Beton Birliğinin kurulduğu günden bu yana sektörümüzü ulusal ve uluslararası düzeyde başarıyla temsil ettiğini ifade etti. 

"Türkiye’nin işsizliği yüzde 10’lara çekmesinin yegâne yöntemi inşaat sektörünün desteklenmesidir"

Yavuz Işık, konuşmasında inşaat sektörüyle ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Işık, şunları söyledi; "2019’a inşaat sektörü iyi başlamamıştır. Türkiye genelinde konut satışları ilk iki ayda, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,5 oranında düşüş göstermiştir. İpotekli konut satışları ise çok daha büyük bir oranda düşmüştür. İlk 2 ayda Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 72,7 oranında azalarak yalnızca 15.427 olmuştur. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 10’a gerilemiştir. Bu oranın önceki dört yılda ortalamasının yüzde 34 olduğu düşünüldüğünde, mevcut faiz düzeyinin inşaat sektörünü ne derece derinden etkilediğini hepimiz rahatlıkla görebiliriz"

Işık, inşaat piyasasındaki gerilemenin istihdam rakamlarında kendini gösterdiğini söyledi. Işık, "En son açıklanan aralık ayında inşaat sektörünün istihdamı 1,6 milyona gerilemiştir. 2017 yılının sonunda bu rakam 2 milyonun üzerindeydi. Toplamda bir yılda 440 bin kişilik bir istihdam kaybı söz konusudur. İnşaat sektöründeki daralmaya bağlı olarak inşaat istihdamı geçen yıla kıyasla yüzde 21 gerilemiştir. Başka hiçbir sektörde bu boyutta bir gerileme söz konusu değildir. İşte bu yüzden, inşaat sektörüne yönelik acil tedbir alınması gerektiğini her fırsatta ve her platformda dile getiriyoruz. Sanayinin istihdamı, geçen yıla kıyasla yüzde 0,7 düşüş göstermiştir. Ekonomi genelindeki işsiz sayısı geçen yıla kıyasla 1 milyon kişi artmıştır. Ekonomideki işsizlik oranı yüzde 13,5 olmuştur. Türkiye’nin işsizliği yüzde 10’lara çekmesinin yegâne yöntemi inşaat sektörünün desteklenmesidir" ifadelerini kullandı.

"İnşaat sektörü için strateji belgesi hazırlanmasını talep etmekteyiz"

Küresel belirsizliklerin devam etmesi ve iktisadi faaliyetteki yavaşlamaya bağlı olarak 2019 yılında dünya ekonomisinde önemli bir büyüme beklenmediğini belirten Işık, şunları söyledi; "Bu küresel koşullar altında; ülkemizde ekonomik oyuncuların güvenini kazanacak, bizlere güven verecek, önümüzü açacak, piyasayı rahatlatacak her türlü tedbire ihtiyacımız var. Ekonomi yönetimimizi bu dönemde yanımızda görmek istiyoruz. 2018 nisan ayından bu yana geride kalan 10 aylık süre zarfında inşaat sektörü ve buna bağlı olarak inşaat sektörüne girdi veren imalat sanayileri; zayıf iç talep, yüksek faiz ve ekonomik belirsizlik ile uğraşmaktadır. Hazır beton üreticileri olarak bizler, inşaattaki bu gerilemeden doğrudan etkilenen belki de ilk sektörüz. Kapsamlı, uzun vadeli, çok yönlü bir yol haritası ortaya konulması gerekmektedir. Önceki yıllarda makine, yurt dışı müteahhitlik, demir-çelik, tekstil-konfeksiyon gibi pek çok sektör için hazırlanmış olan strateji belgesinin bir benzerinin inşaat sektörü için de kapsamlı ve geniş katılımlı olarak hazırlanmasını talep etmekteyiz. Bu yol haritası çerçevesinde tedbirlerin ve desteklerin uygulamaya konulması hayati önemdedir. Sektörün önünü görmesi, güven duyması, yoluna devam etmesi için bunun bir gereklilik olduğu kanaatindeyiz"    

"Türk hazır beton sektörü olarak sürdürülebilirlik konusunda dünyadaki ilklerden birini başardık"

Işık, THBB ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Işık, "Türkiye Hazır Beton Birliği dünya çapında gelişmeleri en etkin şekilde takip ederek ülkemize kazandırmaktadır. Dünya ile eş zamanlı olarak sürdürülebilirlik konusuna odaklanarak “Kaynakların Sorumlu Kullanımı Sistemi”ni Türk hazır beton ve çimento sektörlerine sunduk. 2018 yılında hazır beton tesisleri ile çimento fabrikalarının belgelendirilmesine başlayarak Türk hazır beton sektörü olarak sürdürülebilirlik konusunda dünyadaki ilklerden birini başardık" şeklinde konuştu.

"AR-GE ve teknoloji danışmanlık hizmeti verecek bir merkez kuracağız"

Işık, şu ifadeleri kullandı; "Yapı Malzemeleri Laboratuvarımızın Yıldız Teknik Üniversitesi ortaklığı ile sunduğu “Türkiye Hazır Beton Birliği Beton Araştırma Geliştirme ve Teknoloji Danışma Merkezi” adlı projemiz İstanbul Kalkınma Ajansı İSTKA tarafından başarılı bulundu ve çalışmalarımıza başladık. Proje kapsamında THBB bünyesinde sektörün ve bütün paydaşların ortak kullanımına açık, ileri beton araştırmaları yapabilen AR-GE ve teknoloji danışmanlık hizmeti verecek bir merkez kuracağız"

"Çipli Beton uygulaması ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyoruz"

Işık, kısaca “Çipli Beton” adı verilen Elektronik Beton İzleme Sistemi (EBİS) ile ilgili gelişmeleri takip ettiklerinin altınız çizdi. Işık, "EBİS düzenlemesi, 2018 yılı sonunda yürürlüğe girdi. 2018 yılında sistem yürürlüğe girmeden çalışmalarımıza başladık. Tespitlerimizi ve üyelerimizin karşılaştığı sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili farklı raporlar hazırlayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğüne sunduk. Önerilerimizin büyük çoğunluğu Bakanlık yetkililerince uygun görüldü ve çalışmalar başlatıldı. Konuyla ilgili tüm gelişmeleri yakından takip ederek çalışmalarımıza devam ediyoruz" şeklinde konuştu.

Türkiye Hazır Beton Birliğinin üyeleriyle, yönetim kuruluyla, çalışanlarıyla tam bir ekip çalışması sergileyerek önemli projelere imza attığını vurgulayan Yavuz Işık, sözlerini şöyle noktaladı; "Yaptığımız çalışmalarla sektörümüzün çıkarlarını korurken bütün yapılarımızın kalite standartlarına uygun betonla inşa edilmesi için uğraş veriyoruz. Türkiye’deki en önemli sektörlerden birinin temsilcisi olmanın bilinciyle özverili ve disiplinli bir çalışma ortaya koyuyoruz. Ülkemizin en köklü sektörel kuruluşlarından biri olan Türkiye Hazır Beton Birliği 30 yılı aşkın süredir sektörün gelişimi için canla başla çalışıyor. Genel Kurulumuzun ülkemiz ve Birliğimiz adına hayırlı olmasını temenni ediyor ve hepimize verimli bir toplantı diliyorum"


Yavuz Işık kimdir?