Yaylalar da dönüşüm alanı olacak

Yaylalar da dönüşüm alanı olacak

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, üzerinde çalıştıkları en önemli yasa tasarısının Bakanlar Kurulu'ndan geçerek TBMM'ye gelen Dönüşüm Alanları Yasası olduğunu söyledi. Özak, kentsel dönüşümü bu yasayla Türkiye'nin her yanına yaydıklarını ve özellikl

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Teknik Araştırma ve Uygulama Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen Bayındırlık ve İskan Müdürleri toplantısı Antalya'nın Kemer ilçesindeki Maxim Resort Hotel'de başladı. Toplantıda konuşan Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, bayındırlık ve iskan il müdürlükleri personelinin, 70 milyondan fazla insana hizmet götürdüğünü söyledi. Türkiye'de 2002 yılından önce Kadastro Genel Müdürlüğü'nde 350 köy ve mahalle de çalışma yapılabildiğini belirten Özak, aynı personel sayısıyla bunun 4 bine yükseldiğini kaydetti. Özak, "Aynı ekip var ama nasıl oldu? Zihniyet değişikliği oldu. Daha fazla çalıştık, daha fazla koştuk. Kadastro olmazsa çağdaş olamıyorsunuz. İnşallah bu yıl Türkiye'nin kadastrosunu tamamlıyoruz" diye konuştu.

Yabancıya mülk satışı

Avrupa Birliği'nin İhale Yasası, tapu kadastro ve yabancılara gayrimenkul satışıyla ilgili talepleri olduğunu ifade eden Özak, yabancılara mülk satışıyla ilgili gelişmeleri anlattı. Özak, Anayasa Mahkemesi'nin konuyla ilgili 2'nci maddeyi iptal ettiğini ifade ederek, bunlardan ilkinin 2,5 hektardan 30 hektara kadar satışlarda Bakanlar Kuruluna verilen yetkiyi, ikincisinin ise tüm alanının binde 5'i kadar alan satış yapılabileceği olduğunu söyledi. 4875 sayılı yasayla ülkemizde kurulan yabancı kaynaklı şirketlerle ilgili arsa arazi alımının da iptal edildiğine değinen Özak, şunları kaydetti: "Bu ne demek? Milyar dolarlar geliyor Antalya'ya yatırım yapıyor yabancı şirket. Siz buna (arsa alamazsınız) diyorsunuz. Dünya yabancıları kendi ülkesine çekmek, yabancı sermayeyi çekmek için can atıp, inanılmaz yasaları çıkarırken bizim bu tip düşüncede olmamız doğru değil."
Kentsel dönüşüm Türkiye'nin her tarafına yayıldı
Bakan Özak, üzerinde çalıştıkları en önemli yasa tasarısının Bakanlar Kurulu'ndan geçerek TBMM'ye gelen Dönüşüm Alanları Yasası olduğunu söyledi. Özak, kentsel dönüşümü bu yasayla Türkiye'nin her yanına yaydıklarını ve özellikle yaylalarda büyük dönüşümler yaşanacağını kaydetti. Özak, kentlerde çok sayıda kaçak ve görüntü kirliliği yaratan yapılar olduğunu vurguladı. Türkiye'nin son 5 yılda çok büyüdüğünü ve inşaat sektörünün, bunda çok katkısı olduğunu belirten Özak, 2005'teki yüzde 7,6 büyümeye inşaat sektörünün yüzde 21,5, 2006'daki yüzde 6 büyümeye yüzde 19 katkıda bulunduğunu kaydetti. İller Bankasının da inşaat sektörüne katkıda bulunduğunu belirten Özak, inşaat sektörünün 200 değişik sektörü harekete geçirebildiğini ve istihdam yarattığını dile getirdi. Özak, Türkiye'nin çimento üretiminde, ihracatta Avrupa'da birinci, hazır betonda ise üçüncü olduğunu vurguladı. Yapı denetimcilerin şehirlerin "Teknik Marko Paşası" olduğunu dile getiren Özak, araç, gereç ve eleman konusundaki sorunların çözüleceğini sözlerine ekledi.
`Fiyat üzerinden rekabet etmeyin'
Müsteşar Sabri Özkan Erbakan da, günümüzde mühendislerin, bilgiye önem veren, takım çalışmasına uyum sağlayan, teknolojilere hakim bir kişilik yapısı ile sosyal sorumluluklarının bilincinde olması gerektiğini söyledi. Mühendislik etik ilkelerinin günümüzde daha da önem kazandığını belirten Erbakan, mühendisin toplumun güvenini, sağlığını gözetmek, objektif kararlar üretmek, mesleki konularda menfaat çatışmalarından kaçınmak zorunda olduğunu kaydetti. Müsteşar Yardımcısı Mahmut Küçük de, depremin yarattığı acı ve yıkıcı etkilerin Marmara Depremi'nde görüldüğünü belirterek, il müdürlerinden düşük fiyat tekliflerine rağbet etmemelerini istedi. Küçük, "Fiyat üzerinden rekabet etmek tehdittir, düşük maliyetli işlerde kaliteyi yakalamak zordur" dedi. Küçük, Türkiye'de pozitif ayrımcılık kavramı olmadığı için kaliteli hizmet ve iş üretip yapı yapanların teşvik edilmemesinden yakındı.Toplantı, 2 Mayıs Cuma günü sona erecek.