Yeni kira yasası uygulanabilir mi? Uygulanamaz mı?

Yeni kira yasası uygulanabilir mi? Uygulanamaz mı?

Konya Emlakçılar Odası Başkanı İsmet Çakır, yeterince kiralık konut üretilmezse, kira artışını düzenleyen yasanın hayata geçebileceği kanaatinde olmadığını söyledi.Çakır, yaptığı açıklamada, kira bedellerine yapılacak artışı ve kira sözleşmesine yazılacak değerin üretici fiyat endeksini (üretici enflasyonu) geçememesini öngören Yeni Borçlar Kanunu Tasarısı'nı yorumladı.

Bu tasarının yasalaşıp hayata geçmesi gerçekten çok güzel ve sorunları çözecek bir düzenleme olduğunu anlatan Çakır, ancak yasanın mevcut şartlarda uygulanabilmesinin güç olduğunu savundu.

Yasanın uygulanmasıyla kaçak ev ve iş yeri kiralamalarının artacağını iddia eden Çakır, şunları kaydetti:

"Örneğin bir kişinin okula devam eden çocuğu var, eşi oturdukları yere yakın bir muhitte çalışıyor, yani bölgeden başka bir yere taşınması durumunda büyük sorun yaşayacak. Kiraya tuttuğu evinin yakınlarında başka bir ev kiralama şansı yoksa ev sahibi ile yasal prosedürlere uygun sözleşme yapacak ancak, bunu her 2 taraf da işleme koymayacak. Bu yasa ne zaman uygulanır, hayata geçer? Tamamen kiracıların oturması için çok ev olduğunda... Aksi halde, yeterince kiralık konut üretilmezse ben bu yasanın hayata geçebileceği kanaatinde değilim."

Çakır, mevcut konut miktarı kısa dönemde üretilemeyeceği göz önünde bulundurulursa, "Mevcut şartlarda bu yasanın uygulanabilirliği, emlakçılara, tıpkı mali müşavirler gibi imza yetkisi verilirse artabilir. Çünkü yeni yasanın hükümlerinin uygulanabilirliğinin takibi çok çok zor olur. Daha önce de kira artışı yüzde 25 olacak denilmişti, layıkıyla hayata geçirilemedi" diye konuştu.