Yeni nesil iş merkezlerinde fiyatlar yüksek değil!

Yeni nesil iş merkezlerinde fiyatlar yüksek değil! Yeni nesil iş merkezlerinde fiyatlar yüksek değil!

BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci'den yeni nesil iş merkezlerinin ‘uçuk’ fiyatları olduğunu düşünen iş dünyasına, sektörden ‘fiyata değil, totale bak’ mesajı geldi.Özellikle büyükşehirlerde sayıları git gide artan yeni nesil iş merkezlerinin ‘uçuk’ fiyatları olduğunu düşünen iş dünyasına, sektörden ‘fiyata değil, totale bak’ mesajı geldi.


Birkaç yıl öncesine kadar apartman dairelerine sıkışan iş dünyası, artık kaliteli, donanımlı ve firmasını özel kılacak iş merkezi projelerini tercih etmeye başladı. Ancak güvenlik, otopark ve daha birçok hizmetin bir araya gelmesi, firmaları maddi açıdan ürkütebiliyor.


Firmaların ofis seçiminde dikkatli bir mali analiz yapmasının olası maliyet açıklarının önüne geçeceğini vurgulayan BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, iş merkezlerinin ise çok daha cazip olduğunu kaydetti.


Bezci, “İş dünyası, prestij, kalite ve ayrıcalık ister. Ne yazık ki bunlara apartman dairesinden bozma ofislerde ulaşmak zor. Son yıllarda bu kabuğun neredeyse tamamen kırıldığını söyleyebiliriz. İş adamları, artık ofislerini iş merkezlerinde kuruyor. Bu talep de ciddi artış gösteren bir arza neden oldu. Neredeyse her yerde iş merkezlerinin inşa edildiği görülüyor. Ancak önemli olan doğru ofisi seçebilmek” ifadelerini kullandı.


Yeni nesil iş merkezlerinin yüksek fiyatlı olmadığını, aksine iş dünyasına fazlasıyla avantaj sağladığını bildiren Bezci, şunları söyledi: “Kentlerin ara sokaklarına sıkıştırılmış geleneksel ofisler samimi ortamlar olsa da, uzun vadede iş adamlarına maddi yönden zarar verebiliyor. Her ay geciktirmeden aidat ödeniyor, ancak karşılığında alınan bir hizmet yok. Kışın doğalgaz, yazın ise klima aylık giderleri ciddi oranda artırıyor. Bir de tüm bunlara otopark sıkıntısı ve ulaşım sorunları eklenince, prestij ve çalışma verimi düşüyor. Ancak yeni nesil iş merkezleri böyle değil. Hayata geçirdiğimiz BESA Kule İş Merkezi gibi projeler, kaliteli hizmet sağlamakla kalmıyor, maddi açıdan da rahatlatıyor. Firmalarımız yalnızca bir ofise sahip olmuyor. Güvenlikten, iklimlendirmeye; otoparktan, sosyal alanlara kadar çok farklı hizmetlerden de faydalanıyor. Totalde aylık ofis masrafları ise neredeyse yarıya iniyor.”