Yeni projeler Esentepe`yi parlattı, ofislerde kira artışı Levent`i solladı

Yeni projeler Esentepe`yi parlattı, ofislerde kira artışı Levent`i solladıAstoria gibi yeni projelerle öne çıkan Gayrettepe-Esentepe bölgesinde A sınıfı ofis kiraları 1 yılda yüzde 81 arttı. Bu oran, Levent ve Maslak'taki artışı geçti..


Ofis ihtiyacının giderek arttığı ve belirli bölgelerde boşluk oranlarının neredeyse sıfıra yaklaştığı İstanbul'da A sınıfı ofislere eklenen yeni projeler bulunduğu bölgede fiyatları da artırıyor. Bunun son örneği de Astoria'nın hizmete girmesi ve ofislerinin kiralanmaya başlamasıyla ortalama metrekare fiyatlarında artış gözlenen Esentepe bölgesi oldu. Gayrettepe-Şişli ve Esentepe'yi içine alan bölgede 2006'nın son çeyreğinde A sınıfı bir ofisin ortalama metrekare kirası 12.4 dolarken, 2007'nin aynı döneminde bu rakam yüzde 81 oranında yükselerek 22.5 dolara çıktı. Ticari gayrimenkul danışmanlık şirketi Colliers International tarafından yapılan araştırmalara göre, aynı tarihler arasında Levent bölgesindeki ofis kiraları yüzde 28'lik artışla ortalama 24.5 dolara çıktı. Maslak'taki ofis kiralarında 1 yılda yüzde 23'lük, Altunizade'de yüzde 71'lik, Havalimanı bölgesinde ise yüzde 70'lik yükselme gözlendi.

40 dolara dayandı
Bölgelerdeki en yüksek ofis kiralarını da saptayan araştırmada, İstanbul'daki en yüksek metrekare kirasının da Gayrettepe- Esentepe bölgesinde alındığı anlaşıldı. Bunda göre, 2007'nin son çeyreğinde Gayrettepe- Esentepe-Şişli bölgesindeki en yüksek kiralama metrekaresi 40 dolara gerçekleşti ve İstanbul'un en pahalı ofisinin bu bölgede olduğu saptandı. Levent'teki en pahalı ofis ise metrekaresi 36 dolardan kiralandı. Kira rakamlarının 2007'nin son çeyreğinde de artmaya devam ettiği belirtilen araştırmada, bu dönemde Avrupa yakasında merkezi iş akslarında stok olmadığı kaydedildi.
 
Ümraniye'de arz sürüyor
 
Colliers'in 2007 raporunda, Ümraniye'deki A sınıfı ofisler dışında her bölgede boşluk oranlarının azalmaya başladığına dikkat çekilerek, "Ümraniye'deki boşluk oranlarının azalmamasının sebebi bölgede yeni ofis arzlarının bulunması" denildi. Raporda, gelecek dönemde en fazla talep edilen Maslak ve Zincirlikuyu koridorunda arsa arzının az olması nedeniyle eski binaların ofis olarak yenilenmesinin beklendiği ve ofis stokunun artmasının gündemde olduğu ifade edildi.
 
MENEKŞE ATASELİM / SABAH