Yeni projelerde ev alana spor yapmak bedava!

Yeni projelerde ev alana spor yapmak bedava!

Özellikle, ev sahiplerinin ücretsiz yararlandığı spor merkezleri vazgeçilmez oldu. Öyle ki, projeler İstanbul'a binlerce metrekarelik yeni spor salonu getiriyor.Son yıllarda birbiri ardına yükselen konut projeleri, sosyal donatı alanları ile site yaşamını modern çağın tüm ihtiyaçlarına cevap verir hale getirdi..

 

Açık alanlar spor yeri İstanbul'da peşi sıra inşa edilen irili ufaklı pek çok proje, konut ihtiyacına çare olmanın yanında yeni bir yaşam tarzını da beraberinde getiriyor. Türkiye'de site yaşamının geçmişi daha eski tarihlere dayansa da 2005'te patlayan gayrimenkul furyası ile inşa edilen projelerin özellikleri geçmiştekilerden çok daha farklı. Bu farklılaşmanın en bariz örneği de yüzme havuzları. Tüketici taleplerinin de etkisiyle son model sitelerin neredeyse hepsi havuzlu olarak hayata geçiriliyor. Artık, güvenlikli giriş çıkış kontrolü, kapalı otopark ve alarm sistemlerinin olmazsa olmazlar arasında yer aldığı konut projelerinde oldukça sıklaşan bir başka unsur da spor salonları.

Ortak kullanım alanı

İstanbul'da yerleşmeye başlayan 'proje kültürü'nün en önemli göstergelerinden biri haline gelen spor salonları, içinde birkaç küçük spor aleti olan küçük bir merkez veya pek çok farklı aktivitenin bir arada yapılabileceği devasa bir mekan da olsa son dönemin hemen her projesinde karşımıza çıkıyor. Konutların sağlamlığı, kullanım kolaylığı ve fiyatı gibi unsurlar tüketici açısından öncelikli önem taşıyan konular olarak sayılsa da bir projede yer alan sosyal donatı alanlarının tercihte yarattığı etki gözardı edilemiyor. Bu açıdan bakıldığında tüketici talebinin yanında pazarlama açısından da gereklilik haline gelen spor merkezleri, projelerin planlanma aşamasında firmaların kullanmadan geçmediği bir ortak alan.

Binlerce metrekare ayrılıyor

Büyüklüğüne projede yaşayacak kişi sayısına ve barındıracağı aktivite alanlarına göre karar verilen spor salonlarının çoğu çeşitli jimnastik ve diğer spor aletlerinden meydana geliyor. Bazı projelerde bu salonlara özel spa alanları, masa sporları bölümleri, kapalı havuz veya jakuziler, badminton ve squash holleri ile saunalara da eklenip komple merkezler üretiliyor. Soyak, Teknik Yapı, Eston gibi Türkiye'nin önde gelen birçok inşaat firması ve sağlam adım atmak adına akılda kalıcı işler yapma niyetinde olan yeni firmalar projelerinde yüzlerce, hatta binlerce metrekare büyüklüğünde spor merkezleri inşa ediliyor. Öyle ki, şu anda inşası devam eden projelerin sadece birkaç tanesi bile alt alta koyulduğunda, içlerindeki spor merkezlerinin toplam metrekaresi 19 bini geçiyor.

Para vermeden spor yapma şansı

Bunun ev sahibine sağladığı en büyük avantaj da tabii ki hiçbir ücret ödemeden spor salonlarını kullanabilme hakkı oluyor. Çünkü bu tip projelerin neredeyse tamamında, spor salonları yalnızca site sakinlerini kullanımına açık oluyor ve bunun için ekstra ücret talep edilmiyor. Böylece, maddi nedenler veya zamansızlık yüzünden spor yapmaktan uzak duran kişiler, evlerinde oturdukları herhangi bir anda spor merkezinin yolunu tutarak istedikleri aktiviteyi yapabiliyor.

Önümüzdeki dönemde tamamlanacak projelerde yer alan spor salonlarından en büyüğü Ardıçlı Evler'de yer alacak 3 bin 400 metrekarelik alanla Eston Yapı tarafından yapılıyor. İçinde pek çok amaca hizmet edecek salonların bulunduğu Ardıçlı Evleri, 2 bin 810 metrekarelik alanla Yeşil İnşaat'ın projesi Modernist 1 takip ediyor. Teknik Yapı'nın iki farklı projesi, Varyap'la inşa ettiği Uphill Court ve Dilman Towers'da bin 728 ve 2 bin 60 metrekarelik spor salonları bulunacak. Regnum'un üç projesi Elitkent'te bu büyüklük bin 700, Sky Residence'ta 420, Astrum Towers'ta ise metrekare.

Projelerde spor yalnız kapalı mekanlarda değil, açık alanlarda da özendiriliyor. Öyle ki, yeterli büyüklükte araziye sahip projelerin çoğunda voleybol ve basketbol sahaları yapılıyor. Bunun yanı sıra tenis kortlarına da sıkça yer veriliyor.

(Sabah)