Yeni teslim daireler ikinci kez satılıyor

Yeni teslim daireler ikinci kez satılıyor

Batı Ataşehir'in '3 silahşörleri' Uphill Court, KentPlus ve My World'ün teslim edilen ilk etaplarındaki toplam 3 bin dairenin yüzde 20'si sahipleri tarafından yeniden satılıyor.

Batı Ataşehir, 2005 furyasında inşasına başlanan projelerin ilk adreslerinden. Birinci etapları geçtiğimiz aylarda tamamlanan My World, Uphill Court ve KentPlus ise bölgede teslim heyecanının yaşandığı ilk projeler. Toplam 3 bin 69 dairenin teslim edildiği bu 3 şantiyede şimdi ikinci pazarlama dönemleri yaşanıyor. 3 bin dairenin yüzde 20'si sahipleri tarafından ikinci kez satışa çıktı ve pek çoğu da kiralanmak üzere emlakçıların portföyüne eklendi bile.


Pencereler ilanla doldu


Projelerdeki dairelerin ilk satışından 2 yıl geçmesinin ardından yüzde 50'leri aşan oranlarda prim yapmasının da etkisi ile konutlarını yatırım amaçlı değerlendirmeyi seçenler, anahtarı teslim aldığı gibi satılık ilanını pencereye yapıştırdı. Yeni evinde daha sonra yaşamayı düşünen veya her ay düzenli gelir isteyen de kiralama yolunu seçti. Bölgenin, Anadolu yakasının yükselen yerleşim alanları arasında yer alması nedeniyle talep açısından da canlı olması pazarlama faaliyetlerini hızlandırıyor. Re/Max, Realty World, Century 21 gibi uluslararası gayrimenkul şirketlerinin yanı sıra irili ufaklı pek çok yerli emlak ofisi de portföylerine yeni eklenen bu üç projedeki konutlara gelen talepten memnun.


'Eski Ataşehir popülerliğini kaybediyor'


Batı Ataşehir'deki hareketlilik, bölgedenin daha eski yerleşim alanlarında da fiyatların düşmesine neden oluyor. Realty World Ataşehir Ofisi'nin temsilcilerinden Nejdet Can, Ataşehir'deki konut piyasasında gözlenen değişimleri şöyle anlatıyor: "Talepler iyi, ancak fiyatlar bölgeye göre yüksek. Yalnız gelecekte fiyatlar daha da artacak. Çünkü burası finans merkezinin de taşınması ile çok değerlenecek. Projeler teslim edildikçe eski Ataşehir'e olan talep de azalıyor, oradaki fiyatlar da düşüyor. Fakat Batı'nın asıl zıplaması 2 yıl sonra olacak. Yollar bitecek, gelişim tamamlanacak."


'İlk etabın yarısından çoğu ikinci kez satıldı'


Emay İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Çağlar


Emay İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Çağlar, KentPlus Ataşehir'in teslim edilen ilk etabındaki 768 dairenin yarısından çoğunun ikinci kez satıldığını söyledi. Şu anda 400'den çok ailenin projede yaşama başladığını belirten Çağlar, şöyle devam etti: "İkinci satışları takip ediyorduk. Şu anda ilk etapta yer alan dairelerin yarısından çoğu da ikinci kez satıldı. Ancak bir yerden sonra sayıyı kaçırdık. KentPlus, çok prim yaptı. İlk satışta 155 bin YTL olup 2 yılda 300 bin YTL'ye çıkan daireler var. 190 bin YTL'ye alıp bugün 260'a satanlar da çok."


'İkinci el satışları da kontrol altına aldık"


Ağaoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu..


Bölgede teslimi başlayan bir diğer proje de Ağaoğlu My World. Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, projenin ilk etabında teslim edilen yaklaşık bin 500 konuttan yüzde 85'inde ev sahiplerinin oturduğunu, geri kalanların ise el değiştirmeye başladığını söyledi. Ağaoğlu, projenin ikinci el satışları için Re/Max ABC Ofisi ile anlaşmalarının sebebini de şöyle açıkladı: "Fiyatları ve ikinci el ev alanları kontrol altında tutmak istedik. Projemizde önüne gelenin yaşamasını istemiyoruz. İkinci ellere de talep çok yoğun. Ayrıca ilk alanlar da ciddi prim yaptı; ortalama yüzde 60. Şimdi satmak istemeleri de olağan. Fiyatlar ise hem satılıkta hem kiralıkta daha da yükselecektir."


 


'Hızlı takas, iyi yatırım demek'


Teknik Yapı Patronu Nazmi Durbakayım


Varyap Varlıbaş ile ortak olan Uphill Court'un sahiplerinden Teknik Yapı'nın patronu Nazmi Durbakayım, Uphill'de yaşanan hızlı takası şöyle açıklıyor: "Projede bir tane 1+1 bloğu var. Zaten buradaki dairelerin çoğu kiraya verilmek için alındı; öyle de oluyor. Yüzde 80'i kiralık. Satılıklar ise daha az ve genelde daha büyük, pahalı konutlar. Birinci fazdaki dairelerimizde yüzde 80 kar ettirenler var. Dolayısıyla sahipleri satmak isteyebilir. Yine de Uphill Court, oturumun yüksek olduğu bir proje. İkinci satışlara da müthiş talep var. Takasın bu kadar hızlı olması da gayrimenkulün ve bu projenin de iyi yatırım olduğunun göstergesi. İnsanlar en sağlam yatırım olarak konutu seçiyor."


(Sabah)


 Kentplus Mimarsinan'da 700 YTL taksitle!