Yeni Yusufeli'nde inşaat ve alt yapı çalışmaları tamamlanıyor!

Yeni Yusufeli'nde inşaat ve alt yapı çalışmaları tamamlanıyor! Yeni Yusufeli'nde inşaat ve alt yapı çalışmaları tamamlanıyor!

Yusufeli Barajı'nın devreye girmesiyle sular altında kalacak olan Artvin'in Yusufeli ilçesinin taşınacağı yeni yerleşim yerindeki çalışmalar devam ediyor. yeni yerleşim yerindeki 1. bölgede inşaatlarda yüzde 85 oranında fiziki gerçekleşme sağlandı...  


Artvin'de Çoruh Nehri'nin üzerinde inşası devam eden, temelden 275 metre yüksekte bulunan, Türkiye'nin birinci, dünyanında 3. en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı'nın devreye girmesiyle Yusufeli ilçesi sular altında kalacak. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Yusufeli ilçe merkezinin taşınacağı yeni yerleşim yerindeki çalışmalar ise hızla devam ediyor.

DSİ 26. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, ilçedeki Yansıtıcılar ve Sakut bölgesinde 843 dekar imar alanı, 692 dekar da park ve rekreasyon alanı olmak üzere bin 535 dekar alanda inşa edilecek yeni Yusufeli yerleşim yerinde altyapı çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı, üst yapı çalışmaları da aralıksız devam ediyor.

Temmuz 2015'de başlayan yeni yerleşim yerindeki altyapı çalışmalarında, bugüne kadar 16 milyon 775 bin metreküp kazı, 9 milyon 900 bin metreküp dolgu yapılarak bin 424 dekar alan oluşturuldu.

Proje kapsamında üç farklı bölgede inşa edilen yeni yerleşim yerindeki 1. bölgede hükümet konağı, adliye, ilçe emniyet müdürlüğü, PTT, kütüphane, ilçe gençlik ve spor müdürlüğü, merkez camii, kapalı spor salonu, müftülük binası, öğretmenevi ile 16 derslikli ortaokul inşaatlarının yapımında sona geliniyor. Bu bölgedeki inşaatlarda yüzde 85 oranında fiziki gerçekleşme yaşandı.

Yıl içerisinde inşaatları süren yapılara ek olarak; 25 yataklı hastane, belediye hizmet binası, ticaret merkezi ve 518 konutun ihalelerinin yapılması ve inşaatlarına başlanması da hedefleniyor.

İkinci bölgede ise altyapı çalışmaları sona erdi. Bu bölgede inşa edilecek ilkokul, sağlık ocağı, semt camisi ile 660 konut için ihale süreci bekleniyor.

Üçüncü bölgede 24 derslikli lise, sağlık ocağı, jandarma komutanlığı ve 334 konutun yapımı bitirildi. Eylül 2019'da ihalesi yapılan 8 dükkan, 224 konut ve semt camisinin inşası ise devam ediyor.

Öte yandan, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü de çevre düzenlemesi kapsamında, mevcut ilçede daha önce tespit edilen ağaçları söküp yeni yerleşim yerine dikerek bölgenin ağaçlandırılmasını sağlıyor.

Yılmaz Doruk: Yeni Yusufeli en modern ilçesi olacak!

Artvin Yusufeli'de inşaat 2023'te tamam!

Yusufeli Barajı'nın yüzde 72'si tamamlandı!