Yusufeli Barajı'nın yüzde 72'si tamamlandı!

Yusufeli Barajı'nın yüzde 72'si tamamlandı! Yusufeli Barajı'nın yüzde 72'si tamamlandı!

Artvin'de inşa edilen Yusufeli barajı, tamamlandığında Türkiye'nin en yüksek barajı unvanını alacak. Yusufeli barajının yüzde 72'si tamamlandı...


Artvin Çoruh Nehri üzerinde yapımı süren Yusufeli barajı'nda gövde yüksekliğinin 175 metreye ulaştığı belirtildi. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bitirildiğinde Türkiye'nin en yüksek barajı unvanına sahip olacak olan Yusufeli Barajı'nın yapımında yüzde 72'lik fiziki gerçekleşme sağlandığını ifade ederek, "275 metre yüksekliğe sahip olacak barajda son düzlüğe girildi." dedi. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Bekir Pakdemirli, yazılı açıklamasında, Yusufeli Barajı'nın yapım çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşası üstlenilen Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santralı (HES) Projesi'nde baraj gövde betonu dökülmesi çalışmalarının hız kesmeden sürdüğünü belirten Pakdemirli, "Tamamlandığında ülkemizin en yüksek barajı unvanını alacak Yusufeli Barajı'nda 175 metre yüksekliğe ulaşıldı. Baraj genelinde şu an için yaklaşık yüzde 72'lik fiziki gerçekleşme sağlandı. 275 metre yüksekliğe sahip olacak barajda son düzlüğe girildi." şeklinde konuştu.

18 ayda 4 milyon metreküplük gövde betonunun 2 milyon 300 bin metreküplük kısmının dökülerek yaklaşık yüzde 58 gerçekleşme sağlandığını vurgulayan Bekir Pakdemirli, "Bu kategoride bir rekora imza atıldı. Yapılan programlamaya göre gövde betonunun 2 yılda tamamlanması hedefleniyor." ifadelerini kullandı.

"650 bin kişiye elektrik sağlayacak"

Baraj işletilmeye başladığında üretilecek enerjinin 650 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacağına dikkat çeken Pakdemirli, şunları söyledi:

"Her biri 186 megavatlık 3 üniteden oluşan Yusufeli Barajı ve HES tesisinin toplam kurulu gücü 558 megavat, yıllık enerji üretimi ise 1 milyar 888 milyon kilovatsaat olacak. Yusufeli Barajı ve HES, ürettiği enerjiyle milli bütçeye yıllık 1 milyar 200 milyon lira katkıda bulunacak. Çoruh Nehri üzerinde kurulu Muratlı, Borçka, Deriner ve Artvin barajlarının da ekonomik ömürlerini uzatacak barajın, kendisini 7 senede amorti etmesi bekleniyor."