Yenimahalle'de kentsel dönüşüm

Yenimahalle'de kentsel dönüşüm

Yenimahalle Belediye Başkanı Ahmet Duyar, "Şentepe Kentsel Dönüşüm ve Değişim Projesi" ile 14 bin gecekondunun, yerini 35 bin çağdaş ve modern konuta bıraktığını söyledi.

Duyar, yaptığı açıklamada, ilçenin gecekondulardan, konut alanına dönüşmesi için aralıksız çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.


Şentepe Kentsel Dönüşüm ve Değişim Projesi'nin 470 hektarlık alanı kapsadığını ifade eden Duyar, şunları kaydetti: "Şentepe Kentsel Dönüşüm ve Değişim Projesi ile 14 bin gecekondu, yerini 35 bin çağdaş ve modern konuta bıraktı. 12 mahalleyi doğrudan ilgilendiren bu projeyle, 14 bin gecekondunun yerini 35 bin çağdaş ve


modern konut almaya başladı. Bununla beraber, yetersiz olan yeşil alan miktarını, spor alanlarını, rekreasyon alanlarını, sağlık ve eğitim merkezlerini de yeni planlamamızda ciddi bir şekilde artırdık."


Yenimahalle'nin en önemli sorunlarından biri olan ve 35 yıldır çözülemeyen Demetevler 2. Etap imar sorununu 22 ay gibi kısa bir sürede çözdüklerini bildiren Duyar, "Demet 2 projesi kapsamında Yukarı Yahyalar, Aşağı Yahyalar, Özevler, Yeşilevler, Kaletepe ile Kayalar ve Mehmet Akif Ersoy mahallelerinin projeleri tamamlandı" dedi.


Yaklaşık 80 bin vatandaşı doğrudan ilgilendiren bu projeyle toplam 278 hektar alanda 14 bin hak sahibine 27 bin tapunun dağıtıldığını belirten Duyar, Karşıyaka bölgesinde 7 bin 200, İvedik Macun bölgesinde de 5 bin 300 tapunun hak sahiplerine teslim edildiğini kaydetti.


-KENTE YENİ YOL YAPIMI-


Yenimahalle'ye yeni yollar açtıklarını ifade eden Duyar, sadece Çakırlar Çiftliği'nde 209 bin metre kare yol açımı başta olmak üzere Yenimahalle genelinde toplam 950 bin metre kare yeni yol açtıklarını ve 2.7 milyon metre kare alan düzenlemesi gerçekleştirdiklerini söyledi.


İlçeye bağlı tüm sokakları çağdaş bir görünüme kavuşturmak için asfalt, tretuvar, bordür ve yeni yol açtıklarını ifade eden Duyar, ilçe sınırları dahilinde 360 bin ton asfalt kaplama, 150 bin metre bordür ve 200 bin metre kare tretuvar yaptıklarını kaydetti.