Yeşilköy sahiline inşa edilecek otel projesi iptal edildi!

Yeşilköy sahiline inşa edilecek otel projesi iptal edildi! Yeşilköy sahiline inşa edilecek otel projesi iptal edildi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yeşilköy sahiline inşa edeceği 45 metre yüksekliğindeki otel projesini iptal etti.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yeşilköy sahiline yapacağı 45 metre yüksekliğindeki otel projesini gelen tepkiler üzerine iptal etti. Sözcü gazetesinde yer alan haber göre, sahildeki parsel tekrar yeşil alan oldu. CHP’li İBB ve Bakırköy Meclis üyesi Nadir Ataman konuyl ailgili olarak, “Bakırköy ve İstanbul halkının menfaati için bu tür rant odaklı ihanet planlarına karşı mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Bakırköy Şevketiye mahallesindeki 15 bin 182 metrekarelik parselin 9 bin metrekarelik kısmı 2014'te Başbakanlık oluru ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na tahsis edildi. Bu parsel, 1/100 binlik İstanbul Çevre Düzeni Planı'nda “kentsel ve bölgesel yeşil ve spor alanları” olarak belirlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kendisine tahsis edilen parselin yeşil alan olan fonksiyonunu, 27 Aralık 2017'de yaptığı plan ile değiştirdi. İstanbul'un anayasası kabul edilen 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı'nında yapılan değişiklik ile Yeşilköy sahilinin son kalan boş alanı “turizm alanı” ilan edilmişti. Hazırlanan plan değişikliğine göre otelin yüksekliği en çok 15 kat yani yaklaşık 45 metre uzunlukta olacaktı.

Projenin krokisi

Bakanlığa tahsis edilen parselin 4 bin 617 metrekaresi otel, bin 651 metrekaresi park, 475 metrekaresi yol olarak ayrıldı. Parsel yıllardır park olarak kullanılıyordu ve vatandaşların sahile ulaşabildiği son kalan boş alanlardan biriydi. Sözcü gazetesinin gündeme taşıdığı plan değişikliği tepkilere yol açtı. Otel yapılacak alanda bir çok eylem düzenlendi ve askı süresi içinde plana itirazlar yapılmıştı.

BAKIRKÖY BELEDİYESİ'NE İPTAL YAZISI GÖNDERİLDİ

Plana itiraz eden kurumlardan Bakırköy Belediyesi'ne Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 13 Şubat tarihinde gönderdiği yazı ile projeden vazgeçildiğini bildirdi. Bakanlığın gönderdiği yazıda ise “İtiraz başvuruları incelenmiş, bakanlığımızca yapılan değerlendirme neticesinde bahse konu itirazlar uygun bulunarak imar planı değişiklikleri iptal edilmiştir. Bu kapsamda ikinci bir işleme gerek kalmaksızın imar planı değişiklikleri öncesindeki meri plan kararlarına geri dönülmüştür” denildi.

İHANET ENGELLENDİ


CHP'li İBB ve Bakırköy Belediye Meclis Üyesi Nadir Ataman konuyla ilgili olarak, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul'da yapılan bir ihaneti eylemler ve itirazlar üzerine iptal etti. Bakırköy ve İstanbul halkının menfaati için bu konuları gündeme taşımaya devam edeceğiz” dedi. Meclis üyeleri olarak rant odaklı plan değişikliklerine itiraz edip dava açtıklarını söyleyen Ataman “Eylemler yaparak ihanetleri önlemeye çalışıyoruz. Bakanın yaptığı da İstanbul menfaatine bir düzenlemedir. Bundan sonra İstanbullulara ve İstanbul'a ihanet olmaması için bu tür plan değişikliklerinin takipçisi olacağız” diye konuştu. CHP'li İBB Meclis Üyesi Hüseyin Sağ ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin daha önce de Kadıköy Kurbağalıdere'de derenin içine yapılması planlanan otel projesini iptal ettiğini hatırlatarak “Ancak bu iptaller, bakanlığın yaptığı diğer ‘İstanbul'a ihanet' planlarını affettiremez” diye konuştu.

 

pus