Yıldırım: 'GYO borsası kurulsun'

Yıldırım: 'GYO borsası kurulsun'İTO eski Başkanı Mehmet Yıldırım, inşaat sektörüne yönelik yeni bir fikir ortaya attı.


Eski İstanbul Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yıldırım, hem inşaat sektöründeki faaliyetlerini sürdürüyor hem bu sektörün daha da gelişmesi için projeler üretiyor.

Bu kapsamda dikkat çekici bir öneri yapan Yıldırım, gayrımenkul yatırım ortaklığı (GYO) borsası kurulmasını istedi. "Türkiye'nin sıcak parayı tutmak için GYO Borsası kurulsun" diyen Yıldırım, bu konuda şunları anlattı: "500 milyar dolarlık bir potansiyel var. Türkiye'ye sıcak paraya haftada 1, yılda 52 milyar dolar faiz ödüyor. Mortgage sistemini finanse etmek için de GYO Borsası kurulması gerekiyor. 15 yıllık projeler yapılmalı, bunlar da bu oluşturulan borsada halka açılmalı."

3. BOĞAZ KÖPRÜSÜ YOLU

Yıldırım'ın, bu kapsamda proje içinde olmasını istediği yatırımların başında 3. Boğaz Köprüsü'nün Dereköy'den başlayıp Samsun'a kadar uzanacak 750 kilometrelik yolu. Yıldırım, her 100 kilometrede bir AVM yapılmasını (en az 7 adet) öneriyor. Yıldırım, yine bu yolda kurulacak uydu kentlerle bunun 15 milyar dolarlık bir proje olduğunu düşünüyor. Yıldırım ayrıca bu konuda, "TOKİ,  Kiptaş  da projelerini bu borsaya koyabilir. Zeytinburnu Dönüşüm projesi bile 10 milyar dolarlık bir proje olarak bu GYO borsasında yer alabilir."

 İTO HÜKÜMETE PROJE GÖTÜRMELİ

Yıldırım, 20 sene yöneticilik, 12 sene başkanlık yaptığı İTO'ya yönelik eleştirilerini de sürdürdü. "İTO yönetimi verimsiz çalışıyor" diyen Yıldırım, "Bir ağabeylik yapmak isterdik olmadı. Bu kurum için verimli olurdu. Başka eski yöneticiler de vardı. Onların da tecrübelerinden istifade edilebilirdi. İTO için çok daha faydalı olurdu" dedi.

Yıldırım ayrıca, İTO'nun geçmişte hükümetlerin ekonomik programlarını ve projelerine etkiyebilen bir kurum olduğunu da vurgulayarak, "Bizim gibi köklü kurumların hükümete proje getirmeleri gerekir. Biz sürekli proje getirirdik" yorumunu yaptı. Yıldırım, bunun bugün böyle olmadığını iddia etti.

Bugün