Yıldırım Sinandede Kentsel Dönüşüm 2. etap başladı!

Yıldırım Sinandede Kentsel Dönüşüm 2. etap başladı!

Yıldırım Belediyesi’nin ilçeyi daha modern ve yaşanabilir hale getirerek, insanların yaşam kalitesini arttırmak hedefiyle başlattığı kentsel dönüşüm hamlesinde büyük bir adım daha attı.Yıldırım Belediyesi’nin ilçeyi daha modern ve yaşanabilir hale getirerek, insanların yaşam kalitesini arttırmak hedefiyle başlattığı kentsel dönüşüm hamlesinde büyük bir adım daha attı. Yıldırım Belediyesi, 320 dairenin yapılacağı Sinandede Kentsel Dönüşüm 2. etap projesinde yıkımlara başladı.

Yıldırım Belediyesi’nin ilçenin üçte ikisini kaplayacak kentsel dönüşüm projeleri ile ilçenin kanayan yarası haline gelen çarpık, sağlıksız ve dayanıksız yapılaşma yerini modern, ferah ve güvenli konutlara bırakıyor. Bu kapsamda Sinandede Mahallesi’nin çehresini değiştirecek ve 8 bin 200 metrekarelik alanda Başolhan İnşaat tarafından 320 dairenin yapılacağı Sinandede Kentsel Dönüşüm 2. Etap Projesi’nde yıkımlar başladı. Kentsel dönüşümün vatandaşların da rızasının alınarak yapıldığının altını çizen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, yeni bir başlangıcın arefesinde olduklarını belirterek ilçedeki plansız ve güvensiz yapılaşma nedeniyle kentsel dönüşümün kaçınılmaz gerçek olduğunu hatırlattı. Önemli olan bina yaparken gönülleri de yapmak olduğunu ifade eden Edebali, “Hak sahibi vatandaşlarımızı güvenle yaşayabilecekleri konutlara kavuşturuyoruz. Bizim için öncelikli olan insanlarımızın can ve mal güvenliğidir. Yıldırım’ın gelecek 100 yılının bugünden planlanıyor. Bu proje de Türkiye’ye örnek olduğu" dedi.


YILDIRIM’IN YÜZDE 33’Ü DÖNÜŞÜYOR

Yıldırım’da 22 alanı kentsel dönüşüm bölgesi ilan ettiklerini belirten Başkan Edebali, “Mülkiyet sorunlarını aşarak kentsel dönüşümle, Yıldırım’ın imar alanlarının üçte birinde imar planı çalışmaları yapıyoruz.  Ankara  Yolu’nun altında kalan 6 mahallede de planlama çalışmaları sürüyor. Bu mahallelerin ortak buluşma noktasında büyük bir kent meydanı ve kültür merkezi yapacağız. Yaptığımız çalışmalarda hak sahiplerini mağdur etmeyeceğiz. Vatandaşlarımızın en büyük avantajı eski hasarlı binalar yerine güvenli ve sağlam binalarda yaşamak olacak“ dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da son dönemde yapılan çalışmalarla Yıldırım’ın Türkiye’ye örnek teşkil ettiğini söyledi. Başkan Edebali’yi de hizmetlerinden dolayı kutlayan Müezzinoğlu, yerel yönetimlerin görevlerinin ve işlevlerinin asfaltlama, çöp toplama, bordür ve parke gibi klasik belediyecilik hizmetlerinin ötesinde, şehir yapılanması ve kültürünü oluşturması boyutunda da önem gösterdiğini hatırlattı. Müezzinoğlu son olarak yüklenici firma’dan 30 Ağustos 2017’de konutları bitirmesi konusunda söz aldı.

Daha sonra iş makinesinin üzerine çıkan Müezzinoğlu ve Edebali, yıkım için startı verdi.Bursa Haber