08 / 12 / 2023

Yıldırım'da kentsel dönüşümde yeni dönem başlıyor!

Yıldırım'da kentsel dönüşümde yeni dönem başlıyor!

Türkiye’de kentsel dönüşüm çalışmalarının önündeki en büyük engellerden birisi olarak görülen mülkiyet sorunu kaynaklı plan uygulama iptalleri dönemi, Yıldırım Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan İmar Kanunu değişikliği ile sona erecek.Kentsel dönüşümün önündeki en büyük engeller arasında yer alan ‘plan uygulama iptalleri’ dönemi bitti. Mülkiyet sorunlarından yaşanan bu iptallerin sağlıklı kentleşmenin süreçlerini engellediğinden bahseden Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Bu problemlerden dolayı dönüşüm süreçleri sürekli sekteye uğradı. Modern, güvenli şehirlerin olması gereken yerlerde sosyal donatı alanları yetersiz, ulaşım ağları eksik, ekonomik değeri olmayan çöküntü bölgeleri oluştu. Mevlana, Ulus, Yavuzselim, Arabayatağı, Çınarönü ve Hacivat mahallelerinin bulunduğu bölgeyi kapsayan ve 1986’da onaylanan Arabayatağı Islah İmar Planı’na istinaden bölge 2002 yılında ruhsatlı yapılaşmaya uygun hale geldi. Ancak uygulama 2002 yılında iptal edildi. 2007’de ise revize edilen uygulama planı onaylandı. Ancak kısa süre sonra bu uygulamayla ilgili de iptal kararları çıktı. Bu belirsizlik,  çarpık ve kaçak yapılaşmayı tetikledi. 20 bin taşınmaz sahibi bu durumdan olumsuz etkilendi” açıklamasında bulundu. 

Yıldırım da kentsel dönüşümde yeni dönem başlıyor!

10 METREKARE İÇİN 20 BİN METREKARELİK PLAN İPTAL EDİLDİ

İmar uygulaması iptallerinin ilçenin bir çok farkı bölgesinde farklı sorunları neden olduğunu anlatan Başkan Yılmaz, “Mesela, 1996 yılında yürürlüğe giren Sinandede, Beyazıt ve Mehmet Akif mahallelerini kapsayan bölgemizdeki bir parselde 10 metrekarelik bir hissesi bulunan bir hak sahibinin itirazı neticesinde 20 bin metrekarelik bir alanı kapsayan plan uygulaması 18 yıl sonra iptal edildi. Bu süreçte, birçok bina yapıldı, yapılan konutlar el değiştirdi. Bu durum, binlerce hak sahibini tedirgin etti, huzurunu kaçırdı. Bunun gibi çok sayıdaki örnek, Yıldırım’daki sağlıklı yapılaşmanın ve kentsel dönüşümün adeta önünü tıkadı” diye konuştu. 

Yıldırım da kentsel dönüşümde yeni dönem başlıyor!

BİR DÖNEM SONA ERECEK

İptal kararlarını incelediklerinde buradaki sorunların büyük bir bölümünün parsel bazlı olduğunu belirlediklerini anlatan Başkan Yılmaz, “Yaptığımız çalışma ve istişareler sonrasında bu sorunun ancak bir kanun düzenlemesi ile çözüme kavuşabileceği sonucuna vardık.  Biz de enerjimizi bu yönde yoğunlaştırdık. Ankara’daki temaslarımızı sıklaştırdık. Büyükşehir Belediyemiz ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile görüşmelerde bulunduk. Bu çalışmalarımız sonucunda İmar Kanunu’nun 18. Maddesinde değişiklik yapılmasına öncülük ederek, kanunun Uygulama Yönetmeliğinin hazırlanarak çıkartılmasına da katkı sağladık. Bu yasal düzenlemeler, parsel bazında iptale sebep olan mülkiyet sorunlarının çözümü için elimizi güçlendirdi. Tüm bölgede yılları bulan zaman kaybının önüne geçilmiş olunacak ve tekrar tekrar uygulama yapma dönemi de sona erecek” açıklamasında bulundu.

Yıldırım da kentsel dönüşümde yeni dönem başlıyor!

TÜRKİYE’NİN ÖNÜ AÇILACAK

20 Şubat 2020 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan bu kanun maddesi ve 22 Şubat 2020’de yayınlanan arsa ve arazi düzenleme yönetmeliği kapsamında süreç hızlı bir şekilde tamamlanıp mülkiyet sorunlarını ortadan kaldıracağından bahseden Başkan Yılmaz, “Dönüşüm safhası, belediyeler ve müteahhit ile hak sahipleri arasındaki süreç çift taraflı olarak devam edecek. Öncülüğünü yaptığımız bu kanun değişikliği, sadece  Ankara  Yolu’nun altındaki 6 mahallemiz için değil, Bursa ve Türkiye genelinde kentsel dönüşümün önündeki en büyük engellerden birisi olan mülkiyet problemini büyük ölçüde çözecek. Bu süreçte çok yoğun desteğini gördüğümüz, Bursa milletvekillerimize ile bakanlık bürokratlarımıza Yıldırımlılar ve şahsım adına teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu. 

Geri Dön