Yıldırım'ı krizi fırsata dönüştürerek inşa edeceğiz!

Yıldırım'ı krizi fırsata dönüştürerek inşa edeceğiz! Yıldırım'ı krizi fırsata dönüştürerek inşa edeceğiz!

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, "İnsanlarımız için güvenli yaşam alanları inşa etmek, bir tercih değil zorunluluk. Biz bu zorunluluğu bir fırsata dönüştürerek, sadece binaları yenilemekle yetinmeyip, şehrimizi yeniden inşa edeceğiz." dedi.


 

‘İdeal Şehir Yıldırım’ hedefi doğrultusunda ilçenin yüzde 33’ünü kentsel dönüşüme dâhil eden Yıldırım Belediyesi’nin kentsel dönüşüm projeleriyle  Ankara  Yolu’nun altında yer alan Arabayatağı, Ulus, Mevlana, Hacivat, Yavuzselim ve Çınarönü mahallelerinin kaderi değişiyor. 4 milyon 122 bin 500 metrekarelik alanda gerçekleştireceği plan ve uygulamalar 108 bin 46 kişinin yaşamını da değiştirecek. Yıllardır süren plansız ve çarpık yapılaşma sonucu çöküntü bölgesi haline gelen 6 mahallenin kaderi, yeni imar revizyonuyla değişecek. Bölgede mevcut ortak sosyal kullanım alanları korunurken, 2 cami, 2 kapalı pazar alanı, 4 sağlık tesisi, 15 eğitim kurumu yapılacak. Mevcut planda 126 bin 400 metrekare olan yeşil alan miktarı da 341 bin 200 metrekareye çıkarken, açılacak yeni yollar ile çıkmaz ve dar sokaklar yerini geniş cadde ve ana arterlere bırakacak.

‘KRİZİ FIRSATA DÖNÜŞTÜRECEĞİZ’

Bölgede bulunan hak sahipleri ile görüşülerek vatandaşların mevcut emlaklarının değerinin yeni projelerde korunacağını belirten Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Türkiye’nin ve Bursa’nın çok ciddi bir deprem gerçeği var. Geçmişte yaşadığımız acıların tekrarlanmaması için insanların en temel hakkı olan yaşam haklarını güvence altına almak adına mevcut yapı stokumuzu yenilmek zorundayız. İnsanlarımız için güvenli yaşam alanları inşa etmek, bir tercih değil zorunluluk. Biz bu zorunluluğu bir fırsata dönüştürerek, sadece binaları yenilemekle yetinmeyip, şehrimizi yeniden inşa edeceğiz. Bölgede şuyulandırma çalışmalarına başladık. Yeni planımıza göre herkesin mülkiyeti doğrultusunda vatandaşlarımıza tapularını teslim edeceğiz” diye konuştu.

SOSYAL ALANLARDA ÖNEMLİ ARTIŞ

Yeni imar planında vatandaşların ortak kullanım alanlarında önemli bir artış gerçekleştirileceğini belirten Başkan Edebali, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan yeni imar planıyla, insanlarımızın hayat standartlarını yükseltmek adına yaşam alanları, spor tesisleri, yeşil alanlar, meydanlar gibi sosyal ortak kullanım alanlarıyla taçlandıracağız. Yeni planımızda mevcut 1 pazar alanını 3’e, 5 sağlık tesisini 9’a, 17 camimizi 19’a, 14 eğitim alanını 29’a çıkararak hemşehrilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda sosyal alanlarda önemli bir artış gerçekleştiriyoruz. Öte yandan şehirlerin olmazsa olmazı yeşil alanları da göz önünde bulundurarak 126 bin 400 metrekare olan mevcut yeşil alan miktarını yaklaşık 3 kat artırarak 341 bin 200 metrekareye getiriyoruz. Bunları gerçekleştirirken temel önceliklerimizden birisi de vatandaş rızası olacak. İnsanlarımıza projelerimizin onların yaşam kalitelerini yükselteceğini, bu projelerin kendi yararlarına olduğunu en ince detayına kadar anlatarak uygulamaya koyacağız” dedi.