Yılmaz Büyükerşen'den Eskişehir İnönü'deki arazi için açıklama! 

Yılmaz Büyükerşen'den Eskişehir İnönü'deki arazi için açıklama! 

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı, Yılmaz Büyükerşen son günlerde sosyal medyada ortaya çıkan İnönü ilçesindeki Türk Hava Kurumu İnönü Eğitim Merkezi’nin arazisi ile ilgili açıklamalada bulundu. 


Hürriyet Gazetesi köşe yazarlarından Yalçın Bayer'in kaleme aldığı, Türk Hava Kurumu ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi arasında, İnönü Planör Kampı’nın istimlak edilmesi konusu ile ilgili köşe yazısına Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı'ndan yanıt geldi. 

Yılmaz Büyükerşen

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre; Büyükerşen tarafından yayınlanan yazılı açıklamada şu detaylar yer aldı: 

“Türk Hava Kurumu ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi arasında İnönü Planör Kampı’nın istimlak edilmesi konusu ile ilgili herhangi bir hukuki ihtilaf söz konusu değildir. 2014 yılında Büyükşehir Belediyemize bağlanan İnönü ilçesinin AKP’li yönetimi, 1978’de İmar-İskân Bakanlığınca yapılmış 1/1000 ölçekli plana göre, planörlerin iniş ve kalkış pistlerini etkileyecek bir alana,  Turistik Tesisler yapmak üzere istimlak kararı vermiştir. Halen, kayyum idaresinde olan THK yönetimi, bu karara itiraz etmek için, 1/1000’lik planlar ile bunların Büyükşehir Belediyesince 1/5000’lik planlarının da olabileceği düşüncesiyle, İnönü ilçe belediyesinin yanı sıra, belediyemize de dava açmıştır.  Büyükşehir Belediyemiz Hukuk Müşavirliği, THK avukatlarına, bizde İnönü planör kampına ait yapılmış 1/5000’lik plan bulunmadığını, ayrıca Atatürk’ün kurucusu olduğu THK’nın hizmetlerini engelleyebilecek böylesi bir girişime izin vermeyeceğimizi bildirerek, bize açtıkları davayı geri çekmelerini istemiştir. THK İnönü Planör Eğitim Tesisleri, Türkiye’de pilotluğa hevesli gençlerin, motorsuz uçakları kullanabildiği, kesintisiz hava cereyanlarına sahip atmosferik yapıdaki ender bir mekândır.  Burada yerli ve zaman zaman yabancı ülkelerden gelen gençlerin de eğitim aldıkları tesislerin, havacılık eğitimi açısından önemi çok büyüktür. Hatta ben de, seneler önce,  bu önemi anlatan ve Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir” sözüne işaret eden bir ‘Atatürk Heykeli’ni, bizzat yapıp, hediye olarak kamp tesislerinin önüne yerleştirdim.  Bu heykel hâlâ orada durmaktadır. Son zamanlarda Eskişehir’in kırsal ilçelerinde çeşitli kesimler tarafından girişilen, ranta dayalı arazi yağmasına karşı, köylüsüyle ve şehirlisiyle birlikte uyanık durmaya ve mücadeleye devam ediyoruz ve edeceğiz de.”

Eskişehir OSB arsa tahsisinde rekor kırdı!