Yüksek kira geliri olana daha çok vergi geliyor!

Yüksek kira geliri olana daha çok vergi geliyor! Yüksek kira geliri olana daha çok vergi geliyor!

Yüksek maaş, kira ve rant geliri olanların hem vergi yükü artacak hem de önümüzdeki sene geriye dönük ek vergi alınacak. Dövizden faiz alanların da vergisi artacak.İlave vergi toplamak için yüksek maaş, kira, kâr payı ve serbest meslek geliri elde edenlerin vergisi yükseltilecek. Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, ayrıca araç kiralayanlar, futbolcular, döviz faizi elde edenler ile 5 milyon TL'nin üzerindeki konutu olanların vergi yükü her sene artacak. Bir tek şirketlerin vergisi düşecek.

AKP'nin üzerinde çalıştığı vergi taslağının ayrıntıları netleşti. Taslak düzenlemeye göre, yıllık brüt 500 bin TL 750 bin TL arasında gelir elde eden ücretliler, evini kiraya veren ev sahipleri, şirketlerinden kâr payı alan patronlar ve serbest meslek kazancı elde edenlerin vergisi yüzde 35'ten yüzde 39'a çıkacak. Bu kesimin ödeyeceği vergi oranı senelik gelir 750 bin ila 1 milyon lira arasındaysa yüzde 43'e, 1 milyon liranın üzerindeyse yüzde 45'e çıkacak.

ASGARİ ÜCRETLİYE UMUT

Cumhurbaşkanı yüzde 15-45 arasında değişecek olan vergi dilimlerinin her birindeki oranı 5'er puan artırıp azaltabilecek. Cumhurbaşkanı eğer isterse başta asgari ücretlilerle düşük ücretli ve memurların maaşlarının sene ortasında düşmesine yol açan yüzde 15, 20 ve 27'lik dilimlerde 5'er puanlık indirim de yapabilecek. Böyle bir indirim olması durumunda milyonlarca çalışan maaşlarının düşmesinden kurtulabilecek. Fakat paketin asıl amacı ilave gelir toplamak olduğu için böyle bir sürpriz beklenmiyor.

Üst gelir dilimlerine getirilecek yüksek oranlı vergi 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren elde edilen gelirlere de uygulanacak. Dolayısıyla yüksek ücretlilerden daha önce yüzde 35 vergi ödedikleri maaşları için ilave 10 puana kadar vergi de istenebilecek. Aynı şekilde kira ve rant geliri elde edenler de 2019 yılı gelirleri için daha önce yüzde 35 vergi ödeyecekken bu vergi yüzde 45'e çıkabilecek. Ayrıca senelik brüt ücret geliri 500 bin lirayı aşan tüm çalışanlar ilk defa aynı işverenden aldıkları maaş için beyanname vermek zorunda kalacak. Böylece bu kesimden yüzde 4-5 oranında ilave vergi de alınabilecek.

 

 

Lüks konuta ek vergi geliyor!