Yüksek kiraya dava açılabilir mi?

Yüksek kiraya dava açılabilir mi? Yüksek kiraya dava açılabilir mi?

Dün açıklanan enflasyon verisiyle birlikte kira artışı için yapılacak zam oranları  da belli oldu. Peki yüksek kiraya dava açılabilir mi?


Kira artışı Borçlar Kanunu’nun 344’üncü maddesine göre yapılıyor. Posta gazetesinde yer alan habere göre, Kanuna göre; sözleşmede farklı bir hüküm belirtilmedikçe konut kiraları 12 aylık ortalama Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre artırılıyordu. Bu uygulama 18 Ocak tarihinde çıkan torba yasa ile değişti. Bu tarihten itibaren kira artışlarının ÜFE yerine 12 aylık ortalama Tüketici Fiyat Endeksi’ne (TÜFE) göre belirlenmesi hükme bağlandı.

YÜZDE 12'LİK FARK VAR

Dün açıklanan verilere göre; 12 aylık ortalama TÜFE yüzde 17.93 oldu. Buna göre; bu ay kontrat yenilenirse konut sahibi en fazla yüzde 17.93 oranında zam yapabilecek. Kirada ÜFE göstergesi dikkate alınmış olsaydı artış yüzde 29.97 olacaktı. Bir başka deyişle bu yolla vatandaşın yüzde 12 daha fazla (1000 lirada 120 lira) ödemesinin önüne geçildi.

YÜKSEK ZAMMA DAVA AÇILABİLİR

Ev sahipleri kira zammı yapmadan önce, o ayın açıklanan zam oranını öğrenmeli ve yeni kira sözleşmelerini buna göre hazırlamalı. Aksi takdirde sınırı aşarlarsa, kiracı dava açma hakkına sahip. Eğer kiracı, kendi isteğine göre bir tutar belirleyip mal sahibine ödeme yaparsa, mal sahibinin de aradaki farkı icra dairesi kanalıyla talep etme hakkı bulunuyor.

TABLOYA BAK YENİ TUTARI GÖR

İŞ YERİ KİRALARINDA SON DURUM

Borçlar Kanunu’nun 344’üncü maddesinde 18 Ocak tarihinde yapılan değişiklik işyerleri kira artışları için şu aşamada uygulanmıyor. Çünkü yasanın işyerlerinde uygulanması 1 Temmuz 2020 tarihinde başlayacak. 18 Ocak tarihinde yapılan düzenleme bu tarihi değiştiren bir hüküm içermiyor. Dolayısıyla bu tarihten sonra işyerleri kiraları için yenilecek kontratlarda 12 aylık ortalama TÜFE baz alınıyor. Fakat şu aşamada kira sözleşmesinde yazan hüküm ya da mülk sahibinin talebi dikkate alınacak.

Kira geliri elde eden ne yapmalı?

2019 Mart ayı kira artış oranları belli oldu!