Yunanistan'ın, adalarını daha önce sattığı anlaşıldı

Yunanistan'ın, adalarını daha önce sattığı anlaşıldı

Yunanistan'ın iflastan kurtulması için Almanlar'ın ‘adaları satın' önerisi, uzun yıllardan bu yana saklanan bir sırrı ortaya çıkardı

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Ege'de Yunanistan'a ait adaların yabancılara satıldığı anlaşıldı. Almanya'da iktidarda bulunan Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi ile koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti'nin bazı üyeleri tarafından gündeme getirilen, Yunanistan'ın borçlarını ödeyebilmesi için adalarını satması önerisi, gerçekte uzun yıllardan bu yana uygulandığı ortaya çıktı. Ege'de Yunanistan'a ait adaların yabancılara satıldığı anlaşıldı. Yunan basın-yayın organlarında çıkan haberlere göre, Arap zenginler, Kıbrıs, İngiliz ve Alman yatırım şirketleri, Hollywood yıldızları Yunan adalarını satın almaya ilgi gösterdi. CB Richard Ellis adlı uluslararası emlak şirketinin verilerine göre, son dönemde en az 4 ada el değiştirdi. Bilgilere göre Doko adasının değeri 180 milyon Euro olarak hesaplandı. Kıbrıs Rum şirketlerinin, turistik amaçlı değerlendirmek üzere bazı adaların satın alınmasıyla yakından ilgilendiği belirtiliyor. Drimos adacığını ise bir grup İngiliz satın almaya çalışıyor. 800 dönümlük Kithros adacığının ise satıldığı belirtiliyor. Korint Körfezi'ndeki bir adacığın 2 milyon Euro'ya satıldığı, bir ikincisinin ise daha ucuz olduğu kaydediliyor. Alman ve İngilizler'in Ege'de Velopula ve önemli turistik adalardan Santorini'nin karşısındaki Asproneri'yle değeri 10 milyon Euro üzerinden ilgilendikleri kaydediliyor.

Yunanistan'a ‘bir sent bile' vermeyiz
Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun dünkü toplantısı öncesinde, Almanlar'dan önemli bir mesaj verildi. Almanya Ekonomi Bakanı Rainer Brüderle Almanya hükümetinin Yunanistan'a ‘bir sent bile' mali yardım yapmaya niyetinin olmadığını söyledi. Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel, borç krizini çözmek için yeni önlemler alan Yunanistan'ın yanında olduklarını söyledi. Merkel ayrıca Yunanistan'ın dünkü tahvil ihracının iyiye işaret olduğunu söyledi.

ATİNA'DA YİNE HAYAT DURDU
Yunan parlamentosu 4.8 milyar Euro ek önlem paketini onaylarken, dün Atina'da yine grev vardı. Göstericiler polisle çatıştı. 11 Mart'ta genel grev kararı alındı.
Star

pus