Yuvayı artık erkek kuşlar seçiyor

Yuvayı artık erkek kuşlar seçiyorKonut fuarlarına gelen ziyaretçiler arasında kadınlar azınlıkta kaldı.


Fuara gelenlerin yüzde 70'inin gelir seviyesi ise Türkiye ortalamasının üzerinde. Realistexpo Fuarı'na katılan ziyaretçilerle yapılan anket, halkın konut piyasasındaki beklentisi ve tüketim davranışlarını ortaya koydu. 457 ziyaretçi ve 45 firma ile yüz yüze yapılan anketin sonuçlarına göre, fuara gelen ziyaretçilerin yüzde 71'i son tüketici, yüzde 15'i mevcut katılımcılara satış yapmak isteyen ziyaretçi, yüzde 14'ü ise katılımcılarla aynı sektörde yer alan, bu fuara katılmayan veya katılamayan potansiyel katılımcılardan oluşuyor. Fuar ziyaretçileri ortalama 38 yaşında. 30 yaş ve altındaki genç ziyaretçilerin oranı yüzde 33. 50 yaş üzeri olgun ziyaretçilerin oranı ise 15 seviyelerinde kaldı. Her 4 ziyaretçiden 1'i bayan.

Alt gelir hiç gitmiyor

Ziyaretçilerin yüzde 14'ünün yıllık toplam hane geliri 75 bin YTL'nin üzerinde, yüzde 70'nin gelir seviyesi ise Türkiye ortalaması olan yıllık 15 bin YTL'nin üzerinde. Ziyaretçilerin yüzde 44'ünün "yıllık toplam aylık ortalama gelir seviyesi" 3 bin 500 YTL'nin üzerinde. Bu ortalama ülkemiz şartlarında oldukça yüksek bir satın alma gücünü gösteriyor.

Ziyaretçilerin yüzde 54'ü avukat, mühendis, doktor gibi kariyer meslek sahipleri olduğu ve iş adamları ile birlikte değerlendirildiğinde, ziyaretçilerin yüzde 69'unun oldukça nitelikli ve gelir getirici işlerde çalıştıkları görülüyor. Bunların dışında, ziyaretçilerin yüzde 8'i emekli, yüzde 7'si esnaf, yüzde 5'i memur, yüzde 5'i öğrenci.

Avrupa yakası hâlâ en gözde

Ziyaretçilerin konut almayı planlayanlarının yüzde 72'si ikamet, yüzde 28'i ise yatırım amacıyla konut almayı düşünüyor. Konut alırken en fazla dikkat edilen özellik lokasyon olarak karşımıza çıkıyor. Tüketicilerin yüzde 24'ü için konutun yeri en önemli belirleyici unsur. Sağlamlık yüzde 21 ve fiyat yüzde 20 ile sıralanıyor. Ankete katılan ziyaretçiler "konut almayı düşündüğünüz bölge" sorusuna büyük ölçüde Avrupa yakası cevabını verdiler. Anadolu Yakası ise hemen ardından geliyor. Semt olarak ise Beylikdüzü, Bahçeşehir, Ataşehir ve Büyükçekmece en fazla ifade edilen bölgeler arasında.

İlgi daha çok lüks konutlara

Fuara gelen ziyaretçilerin yüzde 62'si konut almayı planlıyor. Yüzde 33'ü ise aktif alıcı değil. Ziyaretçiler ortalama 213 bin YTL'lik konut almak istiyor. Fuara katılan her 3 ziyaretçiden 1'inin almayı düşündüğü konut 150.000 YTL ve altında. Her 4 ziyaretçiden 1'ise 250 bin YTL'den pahalı evleri almak istiyor. Ankete göre, gelir seviyesi ile alınmak istenen konut arasında, çok kuvvetli bir ilişki tespit edilemediği gözleniyor.

Yılmaz YILDIZ / Yeni Şafak