01 / 07 / 2022

Zafer Yıldırım: 2018'de konut alım - satım oranları artacak!

Zafer Yıldırım: 2018'de konut alım - satım oranları artacak!

Yıldırım Grup Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım, 2018 yılında konut alım - satım oranlarının artacağını söyledi. 

Yıldırım Grup Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım, 2017 için inşaat sektörü değerlendirmesinde bulundu. Yıldırım, 2017 yılında ekonomik büyüme oranının, 2018 yılı ticaretini olumlu yönde etkileyeceğini belirtti.


‘’2018 ‘e kadar KDV bizden’’


Yıldırım Grup Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım'ın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde; “Küresel ve ülkesel gelişmelerin etkilerini yaşadığımız durağan bir yıl geçirdik.” Açıklamasında bulunan Yıldırırım şunları söyledi: “Bu durağanlık her sektörü olduğu gibi inşaat sektörüne de yansıdı. Türkiye inşaat sektörü temsilcileri olabildiğince bu durumu fiyatlarına yansıtmamaya çalıştı. Yaptığımız kampanyalarla biz de bu durumu desteklemeye çalıştık. Türkiye ekonomisine destek sağlamak amacıyla kampanya çalışmalarına hız verdik. Ofis, dükkân, mağaza, ticari mallar artı KDV ile fiyatlandırıldığından, müşteri bir de ekstra KDV ödemek zorunda kalıyor. Bizim amacımız, sene sonuna geldiğimiz bu dönemde çoğu şirketin ihtiyacı olan bu tür yapılarda vatandaşımızın cebinden çıkacak olan parayı azaltmak. Yüzde 18 KDV kısmını şirket bünyemizden karşılayarak başlattığımız kampanyayı yatırımcılarımıza sunarak karar verme sürecini hızlandırmış oluyoruz. Sektörümüzdeki canlanmayı desteklemek, satışların devamlılığını sağlamak, ticari alan alışverişini hızlandırmak ve ülkemize katma değer üretebilmek için böyle bir noktada taşın altına elimiz koymaya çalıştık.”

“Alım- satım oranları artacaktır”

Alım- satım oranlarının büyüme oranları ile paralel olarak ilerlediğini belirten Zafer Yıldırım “Söz konusu büyüme oranları, konut ve ofis satışlarını da etkileyecektir. Ekonomimizde yaşanan büyüme ile paralel olarak inşaat sektörü de bu büyümeden nasibini alacaktır. 2018 yılının hem büyüme hem de satış anlamında olumlu geçeceğini ve inşaat sektöründe güzel gelişmelerin yaşanacağını düşünüyorum” diye konuştu.