Zeki Toçoğlu: Sakarya’da yatay mimariyi benimsedik!

Zeki Toçoğlu: Sakarya’da yatay mimariyi benimsedik! Zeki Toçoğlu: Sakarya’da yatay mimariyi benimsedik!

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Sakarya’da yatay mimariyi hem deprem için bir hazırlık hem de şehir estetiği açısından benimsedik.” dedi.  

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu kent estetiğiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, Başkan Toçoğlu, Sakarya’da uygulanan kat sınırlaması ve yatay mimari uygulamalarına değindi.

Depreme hazırlık noktasında Sakarya’da gerçekleştirilen çalışmalara değinen Başkan Toçoğlu, “Sakarya 1999 yılında depremi çok acı bir şekilde yaşamış, yıkılmış bir şehir. Bu felaketten sonra şehrin yöneticileri olarak ‘Deprem öldürmez, binalar öldürür’ düşüncesini merkeze alarak yeni bir şehir oluşturmak için çalışmalara başladık. 2000 yılından bu yana Sakarya’da zemin sıvılaşmasını da dikkate alarak kat sınırlaması uyguluyoruz. Şehrimizde binalar 3 katla sınırlı. Bu sınırlamayı sadece depreme hazırlık olarak değil, şehir estetiği açısından bir tarz olarak görüyoruz. Sakarya’da göğü görebilir, toprakla temas edebilirsiniz” dedi.

Farkı hissedeceksiniz


Toçoğlu sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Sakarya’da yatay mimariyi benimsedik. Burada önemli olan bütün şehirlerimizin birbirine benzememesidir. Her şehrin kendi topoğrafyasını, sosyolojisini, coğrafyasını ön planda tutmak gerekir. Sakarya’da sıvılaşmaya müsait bir zemin var. Dolayısıyla çok katlı binaların uygun olmadığı görüşündeyiz. Hamdolsun halkımız da yatay mimariyi benimsedi. İfade ettiğim gibi Sakarya’da yatay mimariyi hem deprem için bir hazırlık hem de şehir estetiği açısından benimsedik. Bu şehrin kendine has bir şekilde gelişmesini istedik. Sakarya’ya geldiğinizde de yatay mimari farkını hissedeceksiniz”