Ziya Yılmaz: Ev almak için beklemeyin!

Ziya Yılmaz: Ev almak için beklemeyin! Ziya Yılmaz: Ev almak için beklemeyin!

DAP Holding Başkanı Ziya Yılmaz, ev ve yatırım arayışında olanlar için çarpıcı açıklamalar yaptı. Yılmaz, İstanbul Anadolu Yakası'nda 3 bölgeyi işaret etti.


DAP Holding Başkanı Ziya Yılmaz, ev ve yatırım arayışında olanlar için çarpıcı açıklamalar yaptı. Yılmaz, İstanbul Anadolu Yakası'nda 3 bölgeyi işaret etti. Ziya Yılmaz'a göre Türkiye 1.5 yıl içinde Beykoz'u, 2-3 yıl sonra ise Pendik'i konuşacak. Değerlenecek bölgelerden bir diğer Üsküdar olacak. 


1- BEYKOZ 


Beykoz'un konum açısından avantajlarını sıralayan Yılmaz, "Bölge, 2. Köprü ile yakında açılacak 3. Köprü'nün arasında. Maslak'la da karşı karşıya. Hem Boğaz'a hem ormana dayanan Beykoz'da ciddi bir değişim olacak. En fazla 1.5 sene sonra Beykoz'u konuşuyor olacağız. Büyük inşaat firmalarının evlerini göreceğiz" diyerek şirket olarak bölgeye yatırım yaptıklarını söyledi. 


KONUTA DOPİNG OLACAK ÖNERİ 


Ziya Yılmaz, hem turizm hem de konut sektörünü şaha kaldırabilecek nitelikte bir önerisi olduğunu söyledi. İşte o öneri; "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Turizm Bakanlığı ortak bir müdürlük oluşturup, kapsamlı bir tanıtım programı hazırlayabilir. Bu kapsamda 30-40 tane stratejik ülke belirlenerek, Türkiye'nin tanıtımı yapılır. Biz konut üreticileri de bu ülkelerde şube açarak, bölgemizi ve projelerimizi tanıtırız. Emin olun, bugün 40 milyon turist geliyorsa, 4-5 senede 60 milyona çıkar. Şu anda 5 milyar dolar olan yabancıya konut satışı rakamını da 5 senede 15 milyar seviyelerine çıkarırız. Bu sayede cari açığında yüzde 50'sini rahatlıkla kapatmış oluruz." 


DUBAİ YABANCIYA KONUT SATARAK BÜYÜDÜ 


"Hong Kong ve Dubai 5 yıl öncesine kadar yabancıya ne kadar konut sattığının hesabını yapıyordu. Bu şekilde büyüdüler" diyen Yılmaz, "İspanya 20-25 milyar dolar yabancıya konut sattı. İtalya ve Fransa ortalama 20 milyar euro yabancıya konut sattı. Türkiye'nin ilerlemesi için biz de yapmalıyız. Satacak petrolümüz, doğalgazımız yok ama coğrafyamız var. O da gayrimenkul demek." 


2- PENDİK


Ziya Yılmaz'ın ev alıcısına tavsiye ettiği diğer bir bölge ise Pendik. Pendik'i Florya'nın 7-8 yıl önceki haline benzettiğini belirten Yılmaz, "Bölgede çok kısa zamanda metrekaresi 10 bin lira olan evler göreceğiz. 2 sene önce Pendik'te evlerin metrekare fiyatları en fazla 2 bin W 500 liraydı. Bugün metrekaresi 4 bin-6 bin liraya bile ev görmek mümkün. 2-3 sene içinde de 10 bin liralık evler göreceğiz" dedi. 


3- ÜSKÜDAR


DAP'ın patronu Ziya Yılmaz'ın işaret ettiği bir başka Anadolu Yakası bölgesi de Üsküdar. Bölgede ulaşımın çok rahat olduğunun altını çizen Yılmaz, "Üsküdar'da 1. Boğaz Köprüsü ve  Marmaray  var. Yakın zamanda Avrasya Tüneli'de hizmete açılacak. Bölge Sabiha Gökçen Havalimam'na da yakın. Tüm bu projeler Üsküdar'ın değerlenmesine sebep olacak" açıklamasını yaptı. 


KREDİ FAİZLERİ BEKLEMEYİN, EVİNİZİ ALIN


Konut kredisi faiz oranlarının Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde yüzde 1 'in altında olması gerektiğini belirten Yılmaz, "Ancak faizlerin yüksek olmasından ötürü konut üreticileri olarak alıcılar için kampanyalar yapıyoruz. Bunları değerlendirin. Bugün metrekaresini 5 bin liraya aldığınız evi seneye aynı fiyata alamazsınız. 0 yüzden faizlerin düşmesini beklemeyin" diye konuştu. 
Posta