Zorlu Holding’in İzmir’de yapacağı gökdelen için kat kararı bekleniyor!

Zorlu Holding’in İzmir’de yapacağı gökdelen için kat kararı bekleniyor!


Zorlu Holding’in İzmir’in kalbi Konak’a 60 kat olarak inşa etmeyi planladığı gökdelen için Kent Estetik Kurulu'nun kaç kat olacağı yönündeki kararını kısa sürede açıklanacak. Karar beklenirken, Zorlu’nun 60 kat olması yönünde baskı yaptığı ileri sürüldü.


Zorlu Holding’in İzmir’in kalbi Konak’a 60 kat olarak inşa etmeyi planladığı gökdelen projesinin tartışmaları sürerken, Konak Belediyesi tarafından kurulan “Kent Estetik Kurulu”nun kararını açıklaması bekleniyor. 

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; “Kentin göbeğinde gökdelen olmaz” diyerek karşı çıkan ve yaptırmayacağını dile getiren Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Hilton’u geçemez. En fazla 24 kat olur” dedi.

STK’LER TEPKİLİ

Mimarlar Odası  İzmir  Şubesi Başkanı Dr. İlker Kahraman ise, “Ortak akılla Alsancak bölgesini korumamız gerekir. İnşaatın bu halinin bile kent estetiği açısından doğru bir yaklaşım olmadığını düşünüyoruz” diyerek yüksek katlara karşı çıktığını belirtti. 

Zorlu Holding tarafından, Konak ilçesinin Pasaport mevkiindeki dev inşaata başlandı. Bu kapsamda yeni inşaat alanındaki eski yapıların yıkım işlemleri yapılıyor. 3 bin 532 metrekare alana inşa edilecek gökdelenin 60 katlı ve 250 metre yüksekliğinde olacağı ileri sürüldü. Yapı projesinde 142 konut, 13 işyeri ve ilk 7 katın otopark olacağı açıklandı.

Yüksek yapılara karşı olduğunu kaydeden Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ise, şehrin ortasında gökdelenlerin yapılmasına izin vermeyeceklerini belirtti. “Kent Estetik Kurulu” kurduklarını dile getiren Batur, “Bu yapıya izin veremeyiz. Yapının kaç kat olacağının belirlenmesi için Estetik Kurulu kurduk. Kurul çalışıyor ve kısa sürede kararını açıklayacak. Çıkacak sonucun Hilton binasını geçemeyeceğini düşünüyorum. En fazla 24 kat olur. Daha fazlasına izin veremeyiz. Bu binalara izin verirsek önüne geçmemiz imkânsız. Estetik Kurul’dan çıkacak sonuca göre hareket edeceğiz” açıklamasında bulundu.