Zorlu için yapılan ankette ERA seçildi

Zorlu için yapılan ankette ERA seçildiSABAH'ın internet sitesinde yapılan ankette, ERA'nın projesi 137 bin 716 oyla 1. oldu..


Zorlu Gayrimenkul'ün İstanbul Zincirlikuyu'daki Karayolları arazisinde inşa edeceği projenin finalistleri arasında, SABAH'ın internet sitesinde yaptığı ankette, en fazla oyu ERA Şehircilik'in projesi aldı. Ankette, ERA Şehircilik Mimarlık Müşavirlik'in projesi toplam 137 bin 716 oyla birinci oldu. Projenin temel özelliği, İstanbul'un silüetine uyumlu olması, ancak Büyükdere caddesindeki genel mimariye karşı yatay düzlemde geliştirilmesi.

KURUL SEÇECEK

4 finalist proje arasından Tabalıoğlu Mimarlık ve Emre Arolat Mimarlık ortak girişim grubunun projesi 95 bin 892 oyla ikinci olurken, Cafer Bozkurt Mimarlık-asp Architekten Stuttgart ortak girişim grubunun projesi 5 bin 972, Mimarlar Yapı Tasarım ve A.L.U.D. (Architecture, Landscape &Urban Design) ortak girişim grubunun projesi ise bin 846 oy aldı. Zorlu Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması'na katılan 13 mimarlık ofisinin projeleri arasında yapılan değerlendirmede finale kalan firmaların hazırladığı projelerden hangisinin uygulanacağına 20 Ağustos'ta toplanacak III Numaralı Koruma Kurulu üyelerinin oluşturduğu bağımsız danışma kurulu karar verecek. Konut, ticari alan ve turizm alanı olarak değerlendirilebilen 800 milyon dolar değerindeki Karayolları arazisi 96 bin metrekare büyüklüğünde. 233 bin metrekare inşaatın yapılabileceği pojede en yüksek bina 28 katlı olabilecek. Projede, İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti olacağı 2010 yılında sosyal ve kültürel merkez ile alışveriş merkezinin, 2011'de ise otel, iş merkezi ve rezidansın tamamlanması hedefleniyor.

Sabah