Hatalı bağımsız bölüm!

Hatalı bağımsız bölüm düzeltme işlemi, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün 2011/3 sayılı genelgesiyle çözülür hale getirildi. Daha önce hatalı bağımsız bölüm düzeltme işlemi idari yoldan çözülemiyordu, sadece sahiplerin anlaşması halinde çözülebiliyordu..

Hatalı bağımsız bölüm!

Kategori: Emlak Terimleri


Hatalı bağımsız bölüm!


Ülke genelinde dikey veya yatay kat irtifaklı yada kat mülkiyetli yapıların fiili durumları ile tapu kayıtlarının dayanağını oluşturan mimari projesindeki bağımsız bölüm numaraları veya vaziyet planında gösterilen blokların blok numaraları zaman zaman farklılıklar gösterebiliyor. Bu tür hatalı bağımsız bölümlerde, kişiler fiili olarak sahibi olduğu yerin, tapu planında sahibi olamamakta, hukuken tapu planında yazan numaradaki yerin sahibi olmaktadır.


Bu durum 19.09.2011 Tarihine kadar idari yoldan çözülemiyordu. Sadece maliklerin karşılıklı takas veya satış yapmaları ile çözülebiliyordu. Bu işlemde takas veya satış işlemlerindeki harç ve vergiler nedeniyle yüksek maliyetler oluşuyordu. Aksi halde ise mahkeme yoluna gidilebiliyordu.


Hatalı bağımsız bölüm düzeltme işlemi, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün 2011/3 sayılı genelgesiyle çözülür hale getirildi. Belirtilen şekilde blok veya bağımsız bölümlerinde hata buluna kişilerin Lisanslı Harita ve Kadastro Mühendislik Bürolarına başvurmaları halinde; bu büroların tapu sicil müdürlüğünde, belediyede ve zeminde yaptığı inceleme sonucu hazırladığı raporla tapu müdürlüğündeki planında düzeltme yapılarak sorun çözülebiliyor. Malikler kullandıkları yerin hukuken de sahibi oluyorlar.


Hatalı bağımsız bölüm düzeltilmesi için istenen belgeler:

- Kat Mülkiyetli veya kat irtifaklı tapu sahiplerinden blok veya bağımsız bölümü hatalı olan kişinin veya kişilerden birinin veya bir kısmının veya tamamının Tapu aslı veya fotokopisi, 

- Tapu sahibinin kimliği veya fotokopisi, eğer tapu sahibi yerine vekil kullanılıyorsa, vekalet aslı veya fotokopisi ile vekilin kimliği ile başvurunun yapılması gerekiyor. Tapu müstakil olmayıp hisseli ise hissedarlardan herhangi birinin aslen veya vekaleten başvuruda bulunması yeterli oluyor.


Taşınmazın tapusu gerçek kişi ye ait değil de şirkete aitse o zaman müracaatta istenen belgeler şunlardır:

-Tapu fotokopisi

-Şirketi temsil eden kişinin yetki belgesi fotokopisi,

-Temsilde Yetkili kişinin imza sirkisü fotokopisi,

-Temsilde yetkili kişinin kimlik fotokopisi,

-Şirketin vergi dairesi ve vergi numarası, gereklidir.

 

Şirkette vekalet kullanılması halinde:

-Tapu fotokopisi

-Şirketi temsil eden kişinin yetki belgesi fotokopisi,

-Vekaletname fotokopisi,

-Vekilin kimlik fotokopisi,

-Şirketin vergi dairesi ve vergi numarası, gereklidir.

 


Bağımsız bölümün yerinde gösterilmesi!
Bağımsız bölümde cins değişikliği!
Bağımsız bölüm düzeltmesi!
Bağımsız bölüm eklentisi nedir?Nagihan AKDAŞ/Emlakkulisi.com

emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ