10 milyon binaya 'dönüşüm affı' geliyor

10 milyon binaya 'dönüşüm affı' geliyor

Hükümet, binaları depreme karşı güçlendirmeyi hedefleyen Kat Mülkiyeti Kanunu'ndan sonra ruhsatsız, imara, deprem yönetmeliğine ve teknik şartlara aykırı 10 milyon kaçak binaya "Dönüşüm Yasası" ile af çıkarmaya hazırlanıyor.
AKP'nin "Deprem ve Kentsel Dönüşüm Özel Komisyonu" başkanı olan, İstanbul Milletvekili ve eski Beyoğlu Belediye Başkanı Nusret Bayraktar, 13 maddelik Dönüşüm Yasası'nın, 2008 başında çıkarılabileceğini açıkladı.


YÜZDE 50'Sİ KAÇAK: Bayraktar, şunları söyledi: "Mevcut yapılara bir bakıyorsunuz, yüzde 50'sine yakını kaçak. İmarsız ve ruhsatsız. Bu takriben 10 milyon bina demektir. Ben İstanbul'u, Ankara'nın bir bölümünü, İzmir'i biliyorum. Net bir hesap yok. Vatandaş büyük bir beklenti içinde. Türkiye'nin her tarafında, 10 milyon kaçak binayı, takriben 30-40 milyon insanı hatta 73 milyon insanı ilgilendiren bir gerçek var. Siz bunları ancak dönüşüm yaparak, zaman içinde değiştirebilirsiniz. Dönüşümü çıkarmayın, İmar Kanunu'nu, Boğaziçi İmar Kanunu'nu, 2-B'yi çıkarmayın. Ama vatandaşın sıkıntılarını nasıl çözeceksiniz? Kent yapılarında bozulan yerler, yasal olmayan yerler, kaçak binalar, ruhsatsız binalar, imara aykırı binalar, teknik şartlara aykırı binalar, deprem yönetmeliğine uymayan binalarla ilgili belediyelerin yeniden dönüştürülmesi hususunda 13 maddelik tasarı bu. İlla bir deprem bekleyerek, deprem sonrası mı dönüşüm mü yapacağız? Kaçak yapıların kayıt altına alınıp, bir an önce bu düzenleme ve dönüşüme gidilmesi şart."


OYA ARMUTÇU