01 / 07 / 2022

Murat Kurum: 1,7 milyon konutun dönüşümünü tamamladık!

Murat Kurum: 1,7 milyon konutun dönüşümünü tamamladık!

MIPIM 2022 tanıtım toplantısında konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 1,7 milyon konutun dönüşümünü tamamladıklarını söyledi.Kuruçeşme'de yer alan bir otelde ALKAŞ tarafından gerçekleştirilen MIPIM 2022 tanıtım toplantısında önemli açıklamalar yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bu tür etkinliklerin yeni fikirlerin ve tecrübelerin paylaşılmasıyla sektöre her zaman taze bir soluk geldiğini kaydetti.

Murat Kurum: 1,7 milyon konutun dönüşümünü tamamladık!

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını süreci ve iklim değişikliğinin köklü değişiklikleri de beraberinde getirdiğini kaydeden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Tüm dünyada olduğu gibi, biz de Kovid-19 sonrasında, her şeyi yeniden gözden geçirdiğimiz, yeniden yorumladığımız bir süreçten geçiyoruz. Aslında bunu tüm dünya derinden hissetmekte. İnşaat sektörüne baktığımızda tedarik zincirinde bir bozulma var. Pandemi sürecinde tüm tedarik zincirlerinde olduğu gibi inşaat sektöründe bir daralma yaşandı. Bu da ister istemez inşaat fiyatlarına yansımakta." dedi.

İklim değişikliğiyle mücadele ile ilgili de konuşan Murat Kurum, şunları dile getirdi: "Türkiye'yi bekleyen 2 hedef var. Birincisi, 2053'te net sıfır emisyon hedefi, diğeri ise yeşil kalkınma hedefi. Ben bu ifadeyi çok önemsiyorum. Yeşil kalkınma devrimiyle, artık çevrecilik, şehircilik, tarım, ticaret, sanayi ve hatta sanata kadar tüm kavramlar radikal bir şekilde kabuk değiştirecek, dönüşecek. Bugün baktığımızda 17 bakanlığımız, koordinasyonunu da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak bizim yürüttüğümüz, tüm kamu kurumlarımızın içinde yer aldığı, önümüzdeki süreçte STK'lerin, üniversitelerin katkı sağlayacağı, orta ve uzun vadeli kalkınma plan ve programlarını, yeşil kalkınma plan devriminin gerektirdiği şekilde hazırlamaya gayret gösteriyoruz."

Bakan Kurum, ülkemizin, yeşil kalkınmaya maruz kalan değil, bu dönemi yönlendiren, yöneten, liderlik eden bir ülke olduğunu kaydederek, "Yeşil kalkınma devrimi sadece ulusal anlamda bizi değil, tüm bölgemizi hareketlendirecek. Baktığımızda ticaretimizin yüzde 50'den fazlasını AB'ye yapıyoruz. Onlar da oyunun kurallarını şimdiden koymuş durumdalar. Onlar da 2030'da emisyonlarını yüzde 50 azaltacaklar, 2050'de net sıfır emisyon hedefine erişeceklerini vadediyorlar. Artık tüm dünya ticaretini yeşil dönüşüm üzerinden yapıyor. Artık bizim de inşaatlarımızda kullanacağımız, suların dönüşümü olsun, atık suların yeniden arıtılarak bahçe sularında kullanılması olsun, binalarımızdaki enerji verimliliğinin en yüksek seviyelerde değerlendirildiği, fabrikalarımızın yeşil fabrika anlayışıyla yapıldığı, iklim dostu şehirler anlayışıyla mimarinin yönetildiği bir sürece giriyoruz." dedi.

Murat Kurum: 1,7 milyon konutun dönüşümünü tamamladık!

- "Her 10 milyonTL'lik yeşil yatırımla 40 kişiye ilave iş istihdamı sağlamak öngörülüyor"

Yeşil dönüşümle iş gücü ve istihdamdaki değişikliklere de değinen Murat Kurum, şunları söyledi: "Araştırmalar şunu gösteriyor, her 10 milyon liralık yeşil yatırım ile 40 kişiye ilave iş istihdamı sağlamak öngörülmekte. Birçok meslek alanında, teknik becerilere sahip olan kişilere ihtiyaç artacak. Gayrimenkul ve inşaat sektöründe özellikle dijital temelli yeni uzmanlık alanları, atık müşavirliği gibi yeni iş kolları ortaya çıkacak. Gayrimenkul ve inşaat sektörlerimizi, Türkiye'nin stratejik gücü haline getirip yine lokomotif olma özelliğini yürüteceğiz. Bu ülkenin ekonomik büyümesinde, en büyük rol geleceğimizin lokomotifi inşaat sektörü olacaktır.

Yer seçimi doğru yapılmamış hiçbir yatırıma müsaade etmeyeceğiz. Yanlış arazi kullanımına izin vermeyeceğiz. Altyapı yetersizliklerine, estetik ve silueti bozan yapılara, şehrin kimliği ve kalitesini bozan yanlış uygulamalara asla tahammülümüz yok, mani olacağız."

Dar gelirli vatandaşlar için mega kent İstanbul'da sosyal konutlar hayata geçirdiklerini kaydeden Bakan Kurum, on binlerce yeni sosyal konut inşa ettiklerini ve toplamda 1 milyon 100 bine konuta ulaştıkları söyledi.

Murat Kurum: 1,7 milyon konutun dönüşümünü tamamladık!

- "İstanbul'un tamamında 130 bin bağımsız birimde kentsel dönüşüm çalışmalarımız sürüyor"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yaptığı açıklamada kentsel dönüşümle alakalı 2012 yılından bu yana, tam 1,7 milyon konutun dönüşümünü tamamladıklarını kaydederek şöyle konuştu:

"2 senedir pandemi süreci olmasına rağmen sahada yatırım değeri 110 milyar lira olan 330 bin dönüşüm ve sosyal konutumuzun inşasını sürdürüyoruz. İstanbul'un 39 ilçesinin tamamında 130 bin bağımsız birimde kentsel dönüşüm çalışmalarımız devam ediyor. Elazığ'da ve İzmir'de cumhuriyet tarihinin en kapsamlı dönüşümünü gerçekleştiriyoruz. Giresun, Kastamonu, Rize, Artvin, Antalya ve Muğla'da dönüşüm çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Bugün tam 44 ilimizde, 79 tarihi meydanımızı yeniden ihya ediyoruz."

Bakan Murat Kurum, sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Kredi destekleriyle alakalı kentsel dönüşümde 200 bin liraya kadar bankalar faiz desteği veriyordu. Faiz desteğimizi 200 bin liranın daha da üzerine çıkarmak suretiyle adımlarımızı atacağız. Hem İstanbul'umuzu hem de 81 ilimizi depreme hazır hale getirecek, belediye ve özel sektörümüzle birlikte bu süreci yürütüyor olacağız."

Türkiye'de 2.8 milyon konut dönüştürüldü!